Autorki e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorki scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Mum Works in an Office / Moja mama pracuje w biurze

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 6.2, 7, 8.1, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opowiada, czym się zajmują jego bliscy.

  2. Uczeń opisuje różne miejsca w mieście.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń dowiaduje się, gdzie pracują różne osoby.

  2. Uczeń rozwija umiejętność pracy w grupie i w parach.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie dydaktyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawy polisensoryczne/ruchowe)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę i karteczki z nazwami miejsc, o których jest mowa w katalogu interaktywnym.

W ramach rozgrzewki nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza kolejne nagrania, a dzieci powtarzają chórem.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel odtwarza nagranie z historyjką (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Uczniowie jeszcze raz w parach zapoznają się z historyjką. Nauczyciel najpierw wyjaśnia zasadę gramatyczną z sekcji Zwróć Uwagę!, a potem wskazuje w tekście historyjki przykłady czasowników w Present Simple podkreślając „s” dla 3 osoby liczby pojedynczej. Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj) i uczniowie wykonują je na forum klasy. Po czym nauczyciel pyta uczniów, gdzie pracują ich bliscy.

  3. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj). Wybrane przez nauczyciela osoby kolejno podchodzą do tablicy i zaznaczają właściwe odpowiedzi oraz odpowiadają pełnym zdaniem, np. She works in a restaurant.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy memo z Exercise 1 (Katalog interaktywny). Kolejni uczniowie podchodzą do tablicy i odkrywają karty. Następnie, uczniowie w parach grają w memo jeszcze raz na urządzeniach mobilnych.

  5. Uczniowie zapoznają się katalogiem interaktywnym. Nauczyciel dzieli zespół klasowy na 5 grup. Każda losuje po jednej karteczce z nazwą miejsca, o którym była mowa w katalogu. Zadaniem drużyny jest ułożenie 3 pytań, które chcieliby zadać osobie pracującej w tym miejscu. Po zakończeniu pracy uczniowie odczytują pytania, a pozostałe drużyny starają się na nie odpowiedzieć.

  6. Uczniowie w parach rozwiązują krzyżówkę z Exercise 2 (Katalog interaktywny).

  7. Nauczyciel wybiera sześć osób. Każda kolejno podchodzi do nauczyciela i odczytuje po jednej parze zdań z Exercise 3 (Katalog interaktywny) z monitora nauczyciela. Tablica interaktywna powinna być w tym czasie wyłączona lub zamrożona. Potem pokazuje na migi, która odpowiedź jest poprawna, skupiając się na przedstawieniu danego miejsca, a pozostali uczniowie zgadują.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania nauczyciel prosi, żeby uczniowie usiedli w kole, sam również siada z nimi. Rzuca do wybranej osoby piłeczkę i wypowiada nazwę miejsca, zadaniem ucznia jest powiedzieć właściwą nazwę zawodu i odrzucić piłeczkę do nauczyciela.

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 13 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze: Karteczki z nazwami miejsc, o których jest mowa w katalogu interaktywnym, miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel odtwarza poszczególne sekwencje z katalogu, a uczniowie mają za zadanie pokazać na migi, o jakich miejscach jest w nich mowa i kto tam pracuje. Pozostali zgadują i podają nazwy miejsca i zawodu, a na koniec pokazujący opisuje miejsce i zawód pełnym zdaniem.