Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Aleksandra Fijałkowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Cechy promieniowania beta |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: XI. Fizyka jądrowa. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | ISBE |
Metody nauczania: | wykład informacyjny |
Formy zajęć: | praca zespołowa |
Środki dydaktyczne: | tablica, komputer z rzutnikiem lub tablety |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel wprowadza temat lekcji opowiadając o promieniowaniu Czerenkowa widocznym wokół reaktora jądrowego Maria. Jest to świetna okazja do poinformowania uczniów o istnieniu w Polsce badawczego reaktora jądrowego. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel przypomina uczniom czym jest rozpad β oraz czym się różni promieniowanie β+ od β-. Nauczyciel wprowadza podstawowe własności cząstek β: ich masę i ładunek oraz typowe energie kinetyczne. Uczniowie zastanawiają się, jak cząstka β+ i β- zachowuje się przechodząc przez pole elektryczne i magnetyczne. Nauczyciel informuje uczniów o sposobach, w jaki cząstki β oddziałują z materią. Uczniowie projektują osłonę radiologiczną chroniącą przed promieniowaniem β wykorzystując zamieszczoną grafikę. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel ocenia pracę uczniów dając im informację zwrotną odnośnie ich wiedzy. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel zadaje uczniom zadanie 5, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Grafika interaktywna może być wykorzystana przez uczniów przed lekcją. |