Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuza Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Workout at the Gym / Trening w siłowni
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.11, II.5, III.4, V.2, V.5, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sprzętem treningowym i ćwiczeniami w siłowni.
Uczeń potrafi napisać e‑mail na temat swoich treningów w siłowni.
Uczeń potrafi wymienić powody, dla których warto ćwiczyć regularnie i aktywnie rozpoczynać każdy dzień.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat aktywności fizycznej oraz treningów w siłowni.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat korzyści z regularnej aktywności fizycznej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo1.przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
karta zadań interaktywnych
ilustracja interaktywna
plik audio
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What physical activity do you do? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Jack’s Gym i wykonali Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają tekst Jack’s Gym i wyszukują w nim nazwy sprzętów treningowych oraz aktywności, które można wykonywać przy ich pomocy. Po czym pracują w parach, gdzie jedna osoba podaje nazwę sprzętu, a druga musi powiedzieć, do jakiej aktywności dany sprzęt służy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w grupach i przygotowują się do odegrania scenki. Grupa A to uczniowie, którzy chcą zapisać się do siłowni i pytają kolegę/koleżankę o rekomendację odpowiedniego miejsca. Przygotowują listę oczekiwań i pytań, które zadadzą w rozmowie. Grupa B na podstawie tekstu przygotowuje rekomendacje dotyczące siłowni Johna. Następnie uczniowie łączą się w pary A+B i odgrywają scenkę: uczeń A chce zapisać się do siłowni i pyta kolegę/koleżankę o radę w kwestii wyboru odpowiedniego miejsca, a uczeń B udziela informacji na temat siłowni Johna
Uczniowie wybierają odpowiednie czasowniki w Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają wywiadu i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami z zadania.
Uczniowie po ponownym wysłuchaniu nagrania wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie kolejny raz słuchają nagrania i w parach wykonują Exercise 4. Porównują odpowiedzi w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się), a następnie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What can you do in the gym? Give three examples.
What exercise should you try if you want to get strong?
Which machine helps with building muscles?
Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail to your friend in England about your workout. In the e‑mail:
inform your friend how often, where and how long you work out;
describe what exercises you do;
explain why you like exercising.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na podstawie informacji zawartych w pliku audio z e‑materiału relację ze swojej wizyty w siłowni i spotkania z trenerem Johnem Strongiem. Opisują, dlaczego tam poszli, na jakim sprzęcie trenowali itd.