Autorki e‑materiału: Żaneta Mucharska

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Science Fair Projects at School / Szkolne projekty naukowe

Grupa docelowa: klasa 7 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, I.12, II.5, III.4, V.2, V.6, VII.8, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu nauki i tworzenia projektów.

  2. Uczeń potrafi wyrazić swoją opinię o projektach naukowych w szkole oraz opowiedzieć, jaki projekt stworzył w domu. 

  3. Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opisuje swój projekt naukowy wykonany na szkolny konkurs.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat nauki i tworzenia projektów.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat nauki i tworzenia projektów.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. podejście humanistyczne

  3. metoda kognitywna

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z animacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/w grupach, na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie czytają wprowadzenie do lekcji, po czym nauczyciel pyta: Have you ever taken a science fair?/ What do you think happens during a science fair? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w trzyosobowych grupach (uczeń A, B, C); każdy z nich czyta jeden z trzech fragmentów tekstu Science Fair Projects at School. W obrębie swojej grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od swoich kolegów/koleżanek.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu. Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania wystąpiły w tekście. Dodatkowo mogą ułożyć własne zdania.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie wykonują zadanie ustnie w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie zapoznają się z filmem i wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 2 i 4 (Film). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Recently you have taken part in a school competition for the science project. In an email to your friend from England:

– inform him/her about the school competition that you took part in;

– describe the project that you did;

– encourage your friend to do his/her own science project.

Write your email in 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na podstawie filmu chmurę wyrazową, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące wykonywania projektora holograficznego. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się swoimi chmurami i odwołując się do chmury kolegi/koleżanki, opowiadają, jak krok po kroku stworzyć projektor holograficzny.