Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Plants Have a Life Too! / Rośliny też mają własne życie!
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.1, III.4, IV.1, V.1, VII.4, VIII.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające tworzenie wypowiedzi na temat świata roślin.
Uczeń potrafi opisać rośliny mięsożerne.
Uczeń redaguje maila, w którym opisuje ciekawą roślinę.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo i wiedzę na temat otaczającej go przyrody.
Uczeń kształtuje świadomość procesów w przyrodzie i potrzebę pielęgnowania ziemskiej flory w obliczu zmian klimatycznych.
Uczeń rozwija pewność siebie w kwestii możliwości porozumiewania się na temat przedmiotów szkolnych z rówieśnikami z innych krajów, których może poznać podczas podróży zagranicznych lub wymiany międzynarodowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie mikroskopu (Przeczytaj) i zadaje uczniom pytania:
What does the picture show?
What plants do you know?
Do you like plants?
Do you have a favourite plant?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie uzupełniają Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How Do Plants Live? (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe tytuły dla akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają odpowiednimi fragmentami tekstu. Nauczyciel wyjaśnia trudniejsze słownictwo, a dodatkowo może za pomocą drylu językowego pomóc uczniom w utrwaleniu trudniejszych w wymowie i akcentowaniu słów, takich jak chlorophyll, photosynthesis, habitat, camouflage.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają te czynności dla Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Po zakończeniu rozmów chętni uczniowie prezentują odpowiedzi na forum klasy, dbając o właściwą wymowę.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie muchołówki (Venus flytrap) i pyta uczniów, czy znają nazwę pokazanej rośliny i co dzieje się na zdjęciu. Następnie uczniowie słuchają nagrań do ilustracji interaktywnej i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Chętni uczniowie odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a następnie ponownie słuchają nagrań w celu sprawdzenia odpowiedzi. Na koniec chętni odczytują zdania.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Samodzielnie lub w parach uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną, po czym powtarzają czynność dla Exercise 7 (Sprawdź się).
Uczniowie, pracując w małych grupach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): Name at least three parts of a plant.
Name at least three parts of a plant.
Where does photosynthesis take place?
Why do some plants blend into the environment?
What do plants produce in the process of photosynthesis?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You are preparing a presentation for your biology class about an interesting plant. You have chosen a meat‑eating plant. Write an email to your friend in England. In the email:
write why you have chosen this plant;
describe how a meat‑eating plant catches its prey;
explain why some plants are meat‑eaters.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
Uczniowie układają listę 6 pytań na temat informacji z ilustracji interaktywnej. Następnie w parach zadają sobie pytania i na nie odpowiadają.