Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: At the Shopping Centre / W centrum handlowym
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, III.6, V.2, V.3, V.5, V.6, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z centrami handlowymi.
Uczeń nazywa sklepy w centrum handlowym i opisuje, w jakich sklepach najczęściej robi zakupy.
Uczeń stosuje zaimki wskazujące (this, that, these, those) i przysłówki miejsca (here, there).
Cele motywacyjne:
1. Uczeń potrafi opowiadać o swoich doświadczeniach zakupowych.
2. Uczeń rozwija wiedzę o największym centrum handlowym na świecie.
3. Uczeń kształtuje postawę rozważnego kupowania (planowania wizyty w centrum handlowym i używania mapy sklepów).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Sales are a good place to get a good price (Przeczytaj) i pyta, czy uczniowie lubią chodzić na zakupy podczas wyprzedaży: What is your favourite shopping centre? Do you like shopping in the sales season? In which parts of year, do shops offer the biggest sales? (After Christmas and New Year, After school year, After summer holidays).
Uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj) na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Sales, po czym przyporządkowują tytuły akapitom w Exercise 2 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych i podają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie odnajdują zdania zawierające wyrazy/wyrażenia z ćwiczenia w tekście Sales i podkreślają je na tablicy.
Uczniowie rozmawiają na forum klasy na tematy z Exercise 4 (Przeczytaj): Do you find an interactive map useful in a shopping centre? Why/Why not? Do you tend to go on sales to buy the thing you want?
Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję Gramatyka (Przeczytaj) i wyjaśnia zasady stosowania zaimków wskazujących i przysłówków miejsca. Następnie, wspólnie z uczniami uzupełnia zasady gramatyczne w Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 6 (Przeczytaj). Następnie, ćwiczenie sprawdzane jest na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Time to shop! i Exercise 1 (Plik audio) i prosi uczniów, żeby na tablicy połączyli nazwy sklepów ze zdjęciami. Następnie pyta uczniów: What shop would you visit first in a shopping centre, what shop would visit next....what shop would you visit last? Uczniowie opisują kolejność w jakiej zwykle odwiedzają sklepy w centrum handlowym.
Uczniowie wysłuchują dialogu Lucy i Adama po raz pierwszy i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Wskazane osoby podają poprawne odpowiedzi. Starają się je uzasadnić.
Uczniowie słuchają dialogu po raz drugi. Nauczyciel prosi, aby indywidualnie uzupełnili dialog w Exercise 3 (Plik audio), a następnie porównali odpowiedzi w parach. Uczniowie odczytują dialog. Następnie uczniowie uzupełniają tekst w Exercise 4 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach opisali wymarzone centrum handlowe:
Describe a perfect shopping centre – use your imagination! Say what its name is, what shops there are, how big it is, what you can buy there… Try to use the following words: this, that, these, those, here, there, shopping mall, bookshop, florist’s, pharmacy, shoe shop, clothes shop, ATM, sports shop. Uczniowie tworzą opisy centrów handlowych, po czym prezentują je na forum klasy.Uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog entry about your worst shopping experience. In your blog:
- write what you bought;
- explain why you bought it and mention the price of the item;
- describe what the problem was;
- explain how you dealt with the situation.
Materiały pomocnicze:
Plik audio z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy na lekcji lub w ramach pracy domowej, uczniowie słuchają nagrania (Plik audio) i wynotowują wszystkie nazwy sklepów jakie pojawiają się dialogu Lucy i Adama. Następnie, obok każdej nazwy sklepu zapisują własne zdanie na temat tego co chcieliby kupić w tym sklepie, np: Clothes shop - I need/want to buy a warm sweater there. Następnie (lub na kolejnej lekcji) prezentują zdania w parach i/lub na forum klasy.