Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor

Learnetic

Temat zajęć

Jak to się wszystko rozpoczęło?

Grupa docelowa

Szkoła podstawowa, klasa V

Ogólny cel kształcenia

Zapoznanie uczniów z literackimi i pozaliterackimi koncepcjami stworzenia świata i człowieka.

Kształtowane kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006r.

w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie

• Porozumiewanie się w języku ojczystym
• Kompetencje informatyczne
• Umiejętność uczenia się

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczniowie:

  • rozwijają umiejętność słuchania i analizowania tekstów audiowizualnych,

  • analizują i porównują informacje dotyczące powstania świata,

  • gromadzą materiały z internetu na temat stworzenia świata i człowieka,

  • dyskutują w sposób zrozumiały, odpowiedzialny i poprawny o teorii naukowej,

  • odróżniają religijne i naukowe teorie stworzenia świata i człowieka,

  • opracowują plakaty o powstaniu człowieka i świata na podstawie utwory muzycznego,

  • analizują wizje stworzenia świata przedstawione w tekstach kultury (dziełach muzycznych, malarskich, literackich),

  • omawiają wizje stworzenia świata obowiązujące w różnych kulturach.

Metody/techniki kształcenia

  • metoda asymilacji wiedzy: pokaz filmu, praca z tekstem, dyskusja, analiza obrazu, poszukiwanie informacji w internecie

  • metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy:“burza mózgów”

  • metoda twórcza: wykonanie plakatu

  • metoda praktyczna: ćwiczenia interaktywne

Formy pracy

  • indywidualna

  • grupowa

  • zbiorowa

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel zapowiada temat lekcji Stworzenie świata i człowieka. Uczniowie przypominają sobie biblijną wersję stworzenia świata. Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy znają inne koncepcje powstania świata. Informuje, że powstało wiele wizji stworzenia świata i człowieka - na lekcji poznają niektóre z nich.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie oglądają film Jak to się wszystko rozpoczęło. W trakcie wynotowują omawiane koncepcje powstania świata i człowieka, a po projekcji omawiają je wspólnie z nauczycielem. Następnie w grupach wyszukują w internecie dodatkowe informacje na temat wspomnianych teorii stworzenia świata i człowieka ( Azteków, buddystów, mieszkańców Oceanii, teorii Wielkiego Wybuchu i teorii ewolucji Darwina) oraz znajdują po jednej koncepcji powstałej w innych kulturach. Przedstawiają swoje notatki. Starają się znaleźć zawarte w tych wizjach cechy wspólne.

  2. Uczniowie wysłuchują piosenki Historia stworzenia świata w wykonaniu zespołu Lao Che. Na wzór renesansowych malarzy wykonują plakat inspirowany opisanym w piosence stworzeniem świata. Prezentują swoje prace. Następnie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela: Do jakich teorii stworzenia świata i człowieka nawiązuje tekst piosenki? (Wielki Wybuch, teoria ewolucji) W jaki sposób zostało opisane powstanie wszechświata i człowieka? (Uczniowie zwracają uwagę na groteskowość przedstawionej sytuacji) Jakie środki językowe zostały zastosowane? (Kolokwializmy, frazeologizmy, ironia, metafora). Uczniowie dyskutują, czy przedstawiona w piosence wizja stworzenia świata jest zgodna ze znaną im teorią czy stanowi efekt działania wyobraźni artysty.

  3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują tekst zamieszczony w ćwiczeniu 10. Starają się odpowiedzieć na pytania: Kim jest bohater fragmentu Wyznań św. Augustyna? Wskazują jego cechy i określają stosunek autora do niego. Następnie wykonują zadanie nr 10.

  4. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy, polecając im wyszukanie w internecie wizji stworzenia świata przedstawionych: w sztuce, w literaturze, w muzyce (poza omówionymi na filmie). Uczniowie w wybrany przez siebie sposób (np. w formie dramy, wykonania piosenki, prezentacji multimedialnej) prezentują wybrany utwór. Następnie wspólnie odpowiadają na pytania nauczyciela: Jaki jest temat dzieła i zawarta w nim główna myśl? W jaki sposób artysta zaprezentował swoją wizję stworzenia? Do jakiej teorii nawiązał?

Faza podsumowująca

  1. Uczniowie w skrócie omawiają teorie i różne wobrażenia dotyczące stworzenia świata, wypowiadają się na temat dzieł plastycznych, oceniają je.

  2. W ramach podsumowania uczniowie indywidualnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne od 1 do 9, które omawiają wspólnie z nauczycielem.

Praca domowa

  1. Wymyśl własną wizję stworzenia świata i zaprezentuj ją w formie opowiadania lub komiksu stworzonego na papierze lub w wersji multimedialnej.

m5891365b338806f0_1520001429923_0

Metryczka

Tytuł

Jak to się wszystko rozpoczęło...

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

Stworzenie świata według artystów

Przedmiot

Język polski

Etap edukacyjny

II/szkoła podstawowa

Nowa podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

2) rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach, ze szczególnym uwzględnieniem ich w prozie realistycznej, fantastycznonaukowej lub utworach fantasy;

3) rozpoznaje czytany utwór jako baśń, legendę, bajkę, hymn, przypowieść, mit, opowiadanie, nowelę, dziennik, pamiętnik lub powieść oraz wskazuje jego cechy gatunkowe; rozpoznaje odmiany powieści i opowiadania, np. obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantastycznonaukowe, fantasy;

13) wskazuje i omawia wątek główny oraz wątki poboczne;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;

6) odróżnia informacje o faktach od opinii;

8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych;

12) dokonuje odczytania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny (np. rysunek, drama, spektakl teatralny);

13) świadomie i z uwagą odbiera filmy, koncerty, spektakle, programy radiowe i telewizyjne, zwłaszcza adresowane do dzieci i młodzieży.

II. Kształcenie językowe.

1. Gramatyka języka polskiego. Uczeń:

1) rozpoznaje w wypowiedziach części mowy (czasownik, rzeczownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, partykuła, wykrzyknik) i określa ich funkcje w tekście;

3) dostrzega rolę czasownika w wypowiedzi, odróżnia czasowniki dokonane od niedokonanych, rozpoznaje bezosobowe formy czasownika: formy zakończone na -no, -to, konstrukcje z się; rozumie ich znaczenie w wypowiedzeniu oraz funkcje w tekście;

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;

5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach;

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje.

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

  • Kompetencje informatyczne

  • Umiejętność uczenia się

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Uczniowie:

  • rozwijają umiejętność słuchania i analizowania tekstów audiowizualnych,

  • analizują i porównują informacje dotyczące powstania świata,

  • gromadzą materiały z internetu na temat stworzenia świata i człowieka,

  • dyskutują w sposób zrozumiały, odpowiedzialny i poprawny o teorii naukowej,

  • odróżniają religijne i naukowe teorie stworzenia świata i człowieka,

  • opracowują plakaty o powstaniu człowieka i świata na podstawie utwory muzycznego,

  • analizują wizje stworzenia świata przedstawione w tekstach kultury (dziełach muzycznych, malarskich, literackich),

  • omawiają wizje stworzenia świata obowiązujące w różnych kulturach.

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/221804/v/22/t/student-canon/m/j0000008GZB5v22