Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Greenpeace and WWF / Greenpeace i WWF
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, I.14, II.5, III.1, III.4, III.6, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące organizacji ekologicznych oraz sposobów ochrony środowiska.
Uczeń umie opisać zakres działań Greenpeace i WWF.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić poglądy na temat potrzeby prowadzenia działań na rzecz ekologii.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o ekologii.
Uczeń rozwija wiedzę na temat działań proekologicznych.
Uczeń kształtuje świadomość zagrożeń dla środowiska i rozwija odpowiedzialność obywatelską.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie: What can we do to save our planet? Zadanie wykonują na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst A Green and Peaceful Future, a następnie wybierają tytuły do akapitów tekstu zgodnie z poleceniem w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wskazują właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i metodą burzy mózgów tworzą listę pomysłów na temat ekologicznych interwencji w swojej okolicy, zgodnie z poleceniem z Exercise 6 (Przeczytaj): Think locally. What do you think Greenpeace could do to help in your area? Why? Następnie prezentują pomysły na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna) i odpowiadają na pytania:
Do you know what WWF stands for?
What does the organisation do?
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Prezentują je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują treść prezentacji i uzupełniają Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna): Imagine you are doing volunteer work for a WWF organisation. Which area would you choose: climate, food, forests, freshwater, oceans, or wildlife? Why? Chętni relacjonują opinie kolegów/koleżanek na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się).
Uczniowie pracują w małych grupach. Tworzą listę problemów ekologicznych, które są najważniejsze dla nich osobiście lub są istotne z perspektywy miejscowości/regionu, w których mieszkają, oraz listę potencjalnych rozwiązań tych problemów. Stosują słownictwo z e‑materiału. Na koniec uczniowie prezentują pomysły na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 7 (Sprawdź się): You and your class have just visited a local environmental organisation. Write an email to your friend, in which you:
describe what the organisation does;
explain how you can help and support it;
describe briefly how you are going to join the organisation's activity.
Sign your name as XYZ. Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą listę 12 pytań do prezentacji multimedialnej (po jednym pytaniu do każdego slajdu). Na kolejnej lekcji nauczyciel sprawdza poprawność pytań, a następnie uczniowie w parach zadają sobie pytania i udzielają na nie odpowiedzi.