Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Job Interview / Rozmowa o pracę
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.4, II.5, III.4, IV.2, IV.3, IV.4, IV.6, V.2, V.3, V.4, V.6, IX.1, IX.2, X, XI, XII, XII
Poziom nauczania – podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się słownictwem związanym z pracą i zatrudnieniem.
Uczeń potrafi opisać, jak należy przygotować się do rozmowy o pracę oraz jak podczas takiej rozmowy się zachowywać.
Uczeń potrafi tworzyć pytania z przyimkami i zastosować je w rozmowie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat procesu rekrutacji oraz zasad zachowania się w sytuacji rozmowy o pracę.
Uczeń kształtuje świadomość czynników wpływających na sytuacje o charakterze egzaminacyjnym.
Uczeń kształtuje świadomość własnych mocnych i słabych stron, takich jak: poziom umiejętności radzenia sobie ze stresem, umiejętność przygotowywania się do sytuacji o charakterze egzaminacyjnym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
praca z tekstem
ćwiczenia przedmiotowe
praca z nagraniem
dyskusja ogólnoklasowa
dyskusja w grupach
wyjaśnienie
mini‑wykład
projekt mapy pojęć
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
zestaw ćwiczeń interaktywnych
plik audio
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie przedstawiające sytuację wywiadu o pracę (Przeczytaj) i pyta uczniów, czy wyobrażali sobie kiedyś (lub widzieli w filmach), jak wygląda rozmowa o pracę. Prosi, by wyobrazili sobie siebie w podobnej sytuacji: Imagine you are going to a job interview in a company: What are you going to wear? (elegant clothes: suit, tie, scarf…) What kind of hairstyle and make‑up will you wear? (neat hairstyle, ponytail, natural make‑up) Should you wear jewelry? (Not too much)
W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o zasadach rozmowy o pracę i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie podają na forum klasy konkretne przykłady wymienionych w ćwiczeniu czynności. Nauczyciel zapisuje na tablicy: What exactly does it mean: You should learn as much as you can about the company… What concrete actions should you take? (visit the website, read opinions etc.) W ten sposób tekst z e‑materiału i porady w nim podane nabierają realnych kształtów i mogą być lepiej zapamiętane oraz użyte w praktyce.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi z Exercise 3 (Przeczytaj) i odczytują je pełnymi zdaniami na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Pracując w parach, uczniowie wracają do zadanego przez nauczyciela w pkt. 1 pytania o konkretne przykłady porad i tworzą mapę pojęć. Węzłem głównym jest job interview, a elementami węzłów konkretne przykłady, które uczniowie podali w pkt.1. Uczniowie mogą dodać kolejne kategorie porad: What other helpful tips as to what should and shouldn’t you do at or before a job interview. Chętne pary uczniów prezentują mapy na tablicy, reszta klasy je uzupełnia tak, żeby ostateczna mapa uwzględniała pomysły wszystkich uczniów.
Nauczyciel wprowadza w formie mini‑wykładu zasadę pytań z przyimkami. Uczniowie zapisują w parach po 3–5 pytań, które mogłyby paść podczas rozmowy o pracę, np. Which school did you go to? Uczniowie odgrywają w parach scenki rozmów między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem, po czym zamieniają się rolami.
W ramach wprowadzenia do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą odpowiedź na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio), po czym odczytują je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, korzystając z zapamiętanych z nagrania informacji.
Pracując w parach, uczniowie uzupełniają Exercise 3 i 4 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Rozmawiają i odpowiadają na pytania:
Do you like to work with others? Why/why not?
What do you do when you’re stressed?
What are your strengths? Can they help during a job interview?
Is it a good idea to talk with your family before a job interview? Why/why not?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują wyniki dyskusji przeprowadzonej w poszczególnych zespołach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): During summer vacation, you look for a job to earn money for a trip with friends. You have recently been invited to a job interview. Write an e‑mail to your friend and tell him/her about your interview.
describe your interviewer;
write about the questions the interviewer asked you;
tell your friend what your answers to the questions were;
let your friend know if you’re happy with yourself.
Expand on each of the points and use between 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w ramach pracy domowej wyszukują informacje na temat zachowania podczas rozmowy o pracę. Skupiają uwagę na mowie ciała. Mogą szukać informacji w internecie i/lub zapytać rodziców. Sporządzają krótką notatkę (4–5 zdań): At a job interview, you should sit up straight….you shouldn’t play with your hands….you should look at the interviewer… etc.