Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Queen Victoria / Królowa Wiktoria
Grupa docelowa: klasa 5 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.14, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.3, V.5, VII.8, IX.1, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń rozszerza słownictwo związane z monarchią Wielkiej Brytanii oraz ówczesną kulturą.
Uczeń opisuje, jak Królowa Wiktoria zmieniła kulturę Wielkiej Brytanii.
Cele motywacyjne
Uczeń kształtuje świadomość historii Wielkiej Brytanii i ważnych przemian kulturowych w historii kraju.
Uczeń rozwija zainteresowanie historią Wielkiej Brytanii
Uczeń kształtuje świadomość różnic kulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
1. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają imię obecnej królowej/obecnego króla Wielkiej Brytanii. Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą, po czym nauczyciel wyświetla zdjęcie z sekcji Przeczytaj i informuje uczniów, że dziś dowiedzą się czegoś o Królowej Wiktorii.
2. Uczniowie porządkują cytat w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Long Live Queen Victoria, a następnie wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają swoje wybory, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach decydują czy zdania z Exercise 3 (Przeczytaj) są prawdziwe czy fałszywe. Wspólnie znajdują w tekście fragmenty, które ich wybór uzasadniają. Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętni odczytują prace na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 1 (Katalog interaktywny). Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem, a następnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Katalog interaktywny). Zdania z ćwiczenia odczytują na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie oglądają katalog i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.
Uczniowie realizują w parach Exercise 4 (Katalog interaktywny). Nie zaglądając do katalogu, odpowiadają kolejno na pytanie: What two new things did Queen Victoria start?
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Was Queen Victoria a good monarch?
Chętni prezentują opinie na forum klasy.
Praca domowa
Uczniowie wykonują jedno ćwiczenie spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week a teacher told your class about Queen Victoria. In an email to your friend:
inform, where she lived and how long she was the queen;
write about Queen Victoria’s family;
explain why you think she was a good monarch.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze:
Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie szeregują zaprezentowane w katalogu innowacje Królowej Wiktorii od najciekawszej do najmniej ciekawej. Następnie porównują rankingi w parach i/lub na forum klasy.