Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Agnieszka Pieszalska
Przedmiot: biologia
Temat: Budowa i rodzaje kości
Grupa docelowa: III etap edukacyjny – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne (językiem ucznia):
Omówisz budowę kości.
Scharakteryzujesz rodzaje kości.
Wskażesz przykłady kości należące do poszczególnych grup.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm.
Metody i techniki nauczania:
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
koperty z zagadnieniami do opracowania;
model szkieletu i czaszki człowieka.
Przed lekcją
Uczniowie samodzielnie poszukują informacji związanych z tematem lekcji i przynoszą je na zajęcia.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępem w e‑materiale.
Nauczyciel zadaje pytania:
Z jakich związków chemicznych zbudowane są kości?
Dlaczego liczba kości różni się u dzieci i dorosłych?
Jakie kształty kości możemy wyróżnić?
Nauczyciel podaje cele lekcji i formułuje jej temat.
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy i wyjaśnia im zasady pracy. Zaznacza, że czas pracy przy każdym stanowisku wynosi 7 min.
Każda z grup podchodzi do swojego stanowiska pracy i z przygotowanej koperty wyjmuje zagadnienie do opracowania.
Uczniowie korzystają z e‑podręcznika i przygotowanych materiałów.
Po upływie wyznaczonego czasu grupy przechodzą na kolejne stanowiska i opracowują zagadnienia z następnych kopert.
Nauczyciel kontroluje pracę grup i wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
Grupy prezentują opracowane zagadnienia.
Zagadnienia do opracowania:
Budowa kości.
Różnorodność kształtów kości (uczniowie na szkielecie wskazują przykłady kości długich, krótkich, płaskich i różnokształtnych).
Kości mózgoczaszki (uczniowie wymieniają je i wskazują na czaszce), kości trzewioczaszki.
Zapoznaj się z modelem 3D układu kostnego i wykonaj do niego polecenia.
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje pracę grup.
Uczniowie odpowiadają na pytania podsumowujące lekcję:
Omów budowę kości.
Jakie kształty kości możemy wyróżnić?
Z jakich kości zbudowana jest mózgoczaszka?
Praca domowa
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne zawarte w e‑materiale.
Materiały pomocnicze:
Jane B. Reece i in., „Biologia Campbella”, tłum. K. Stobrawa i in., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2021.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania modelu 3D
Model 3D może zostać wykorzystany przez ucznia w fazie przygotowania do lekcji.