Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: At the Hospital / W szpitalu
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.11, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane zawody wykonywane w szpitalu.
Uczeń wskazuje, czym zajmują się poszczególni pracownicy szpitala.
Uczeń rozpoznaje pomieszczenia znajdujące się w szpitalu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z różnymi grupami zawodowymi.
Uczeń kształci umiejętności pracy w grupie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w grupach
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę, nagranie dowolnej piosenki, czyste kartki oraz kredki/flamastry.
Na rozgrzewkę nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel rzuca piłeczkę do dowolnej osoby, wskazuje na poszczególną postać lub postaci na tablicy i pyta:Who is he/she? albo Who are they?. Na podstawie nazw umieszczonych na grafice, uczeń ma za zadanie ułożyć pełne zdanie, np. She is a doctor. Gdy uczeń prawidłowo wykona zadanie, cała klasa powtarza na głos ułożone przez niego zdanie. Następnie uczeń, który udzielił odpowiedzi, rzuca piłkę do wybranego przez siebie kolegi lub koleżanki, wskazuje na kolejne postaci z grafiki i zadaje mu/jej pytanie, na które on/ona musi udzielić odpowiedzi. Zabawa trwa dopóki nie zostaną omówione wszystkie postaci znajdujące się na grafice.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każdej wręcza czystą kartkę papieru oraz przybory do rysowania/malowania. Zadaniem uczniów jest narysowanie planu szpitala, o którym była mowa w historyjce, a co najważniejsze - podpisać poszczególne pomieszczenia oraz osoby w nich pracujące. Podczas wykonywania zadania drużyny mogą spoglądać w tekst historyjki. Na koniec grupy wieszają plany na tablicy i wspólnie sprawdzają, czy wszystkie elementy na ich obrazkach są zgodne.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Prosi uczniów, żeby przyjrzeli się obrazkom i podpowiedzieli mu, która odpowiedź jest poprawna. Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają poprawne odpowiedzi.
Nauczyciel głośno odczytuje kolejne zdania z Exercise 3 (Przeczytaj), a uczniowie głosują gestem kciuka w górę lub w dół, w zależności od tego, czy uważają odpowiedź za prawdziwą, czy nie. Dodatkowo do gestu kciuka w górę dodają okrzyk: Yes, it's true, a do gestu kciuka w dół: No, it's false. Nauczyciel nanosi odpowiedzi uczniów na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Mówi:This ia a doctor. What's she doing? Uczniowie próbują odpowiedzieć na zadane pytanie. Następnie Nauczyciel odtwarza nagranie, cała klasa powtarza je na głos, a na koniec wspólnie je tłumaczą. Powtarzają czynność do czasu omówienia wszystkich zwrotów zawartych w ćwiczeniu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację (Ilustracja interaktywna). Wskazuje na poszczególne osoby przedstawione na grafice i pyta: Who is he/she?. Uczniowie odpowiadają, np. She is a doctor. Następnie klika w punkt odnoszący się do danej osoby i odtwarza nagranie dwukrotnie. Przy drugim odsłuchu, uczniowie powtarzają ostatnie zdanie z tekstu, odnoszące się do wykonywanej pracy danej osoby, jednak zmieniając je, na 3. os. l.poj., np. I help ill people.→She helps ill people. Czynności te powtarzamy, do momentu omówienia wszystkich postaci z ilustracji.
Nauczyciel wyświetla Exercise 2 (Ilustracja interaktywna), głośno odczytuje imiona osób z ilustracji, a uczniowie mówią, jaki jest ich zawód. Następnie ochotnik nanosi prawidłowe odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wybiera pięć osób, które odczytają kolejne zdania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie po kolei wychodzą na środek i czytają poszczególne zdania, a reszta klasy zgaduje, jaki to zawód. Uczeń przy tablicy zaznacza prawidłową odpowiedź klasy na tablicy.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel włącza kolejno nagrania, zadaniem uczniow jest wychwycić brakujące słowa w poszczególnych zdaniach. Gdy uczniowie wiedzą, jaki to wyraz, mówią go na głos, następnie jeden z nich podchodzi do tablicy i wpisuje słowo w lukę.
Na zakończenie nauczyciel proponuje zabawę ruchową. Włącza nagranie piosenki, a uczniowie poruszają się po sali do jej melodii. Co jakiś czas nauczyciel zatrzymuje nagranie i głośno wypowiada nazwy różnych zawodów. Jeśli uczniowie uważają, że dana osoba pracuje w szpitalu, podskakują.
Praca domowa:
Uczniowie otrzymują za zadanie wykonanie w domu jednej karty do gry w Taboo, która ma odnosić się do zawodów poznanych podczas zajęć. Na przykład, uczeń jako hasło główne może wybrać zawód a dentist. Pod nim musi umieścić jedno słowo „zakazane”, czyli takie, którego osoba opisująca ten zawód nie będzie mogła użyć, jak teeth. Uczniowie przynoszą swoje karty na kolejne zajęcia. W ramach utrwalenia zdobytej wiedzy, nauczyciel organizuje krótką rozgrywkę - zbiera karty od uczniów i tasuje, dzieli klasę na dwie drużyny i wywołuje po jednej osobie z każdej. Następnie jednej wręcza wylosowaną kartę. Osoba ma za zadanie wytłumaczyć po angielku swoje hasło, bez użycia zakazanego słowa, aby jej drużyna była w stanie je odgadnąć. Gdy tak sie stanie, druga osoba wywołana otrzymuje kartę. Rozgrywka trwa do czasu, aż zostaną omówione wszystkie poznane zawody występujące w szpitalu.
Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia Exercise 1‑2 (Sprawdź się) w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: dowolny utwór muzyczny, miękka piłeczka, czyste kartki, kredki/flamastry.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie wybierają jedną osobę w nim przedstawioną i układają po jednym pytaniu, które chcieliby jej zadać w związku z wykonywanym przez nią zawodem. Następnie uczniowie pracują w parach. Jedna osoba wciela się w rolę danej postaci z ilustracji, druga - zadającej pytania. Gdy uczeń zada pytanie, np. What do you do?/ Do you help people?, drugi z uczniów ma za zadanie na nie odpowiedzieć. Następnie następuje zamiana ról.