Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Magdalena Junkieles
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Travelling by Train / Podróż koleją
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.1, II.3, II.5, III.3, III.4, IV.5, IV.6, V.5, V.6, VI.3, VII.3, X, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać o podróżach.
Uczeń utrwala struktury językowe pomagające w nabyciu biletu.
Uczeń tworzy wiadomość e‑mail, w której opowiada o swojej podróży pociągiem.
Cele motywacyjne:
Uczeń zna słownictwo pozwalające na rozmowę o podróżach.
Uczeń rozwija postawę otwartości na świat i zainteresowanie różnymi formami podróżowania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom na tablicy interaktywnej mapę Europy i mówi: Imagine our group got a free ticket to travel around Europe, let’s plan where we would go first, where next. The ticket will be free for 2 weeks. Uczniowie sugerują trasę, a nauczyciel zaznacza ją na tablicy. Alternatywnie: Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej slajd z trzema nazwami: Fairy Queen, Orient Express, Alstom Coradia iLint i pyta, czy z czymś im się kojarzą, po czym pokazuje slajd z tymi samymi nazwami i obrazkami tych trzech pojazdów kolejowych i wyjaśnia: Fairy Queen is the oldest locomotive, India (1855)
Orient Express is the most luxurious train (1833)
Alstom Coradia iLint – the first hybrid train running on hydrogen introduced in Germany (2018).Nauczyciel wyświetla grafikę z e‑materiału przedstawiającą ludzi na peronie kolejowym i pyta uczniów:
When was the last time you travelled by train??
What is your favourite mode of transport?
Uczniowie grupują środki transportu w Exercise 1 (Przeczytaj): These are words connected with different ways of travel. Drag and drop the words into the correct set – use the dictionary below if necessary. The number of words in each set is not equal.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Pros and Cons of Train Travel i indywidualnie uzupełniają Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.
Uczniowie metodą burzy mózgów zastanawiają się, czy znajdują jeszcze jakieś pros and cons of train travel poza tymi wymienionymi w tekście. Grupy prezentują pomysły na forum zespołu klasowego.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4–7 (Przeczytaj). Wskazane osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z ilustracją interaktywną i wykonanie Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Wskazane osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie przyporządkowują ilustracje związane z koleją do wyrazów w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą je na tablicę interaktywną.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Ilustracja interaktywna), wykorzystując słownictwo z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Odczytują zdania na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 (Sprawdź się) i odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie w grupach odpowiadają na pytania, wykorzystując podpowiedzi z Exercise 8 (Sprawdź się):
What do you usually do on the train?
What do you think about the railway system in our country? Is it good or bad in your opinion?
Do you like long distance train journeys? Why? Why not?
What is your dream holiday destination? Can you get there by train?
Chętni dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 i 6–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 9: You have arrived by train at your holiday destination. Write an email to your friends about the journey. Write 100–150 words. Include the following points:
how you bought the tickets;
how you got to the station and whether you were on time;
how you spent your journey;
something unusual that happened during the journey.
Uczniowie szukają w internecie odpowiedzi na pytanie: When and why was the Time Zone System invented?
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna do e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zapoznawszy się z ilustracją interaktywną, uczniowie pracując w parach zapisują trzy pytania na podstawie treści zawartych w ilustracji. Następnie zadają pytania na forum klasy, oceniając i komentując merytoryczną zawartość odpowiedzi.