Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: He Likes Baking Cakes / On lubi piec ciasta
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń używa słownictwa związanego z ulubionymi czynnościami.
Uczeń opisuje, co lubi robić i co lubią robić jego koledzy/koleżanki.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość własnych upodobań.
Uczeń kształtuje postawę zainteresowania upodobaniami innych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawyruchowe/polisensoryczne, grywalizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają. Następnie nauczyciel odczytuje zdania w dowolnej kolejności i prosi uczniów o zademonstrowanie czynności: Show me how you play football/ride a bike etc? Uczniowie naśladują daną czynność gestami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel udostępnia nagranie do każdej ilustracji z historyjki (Przeczytaj), a uczniowie je wysłuchują. Następnie nauczyciel odtwarza nagrania ponownie i tym razem uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję „Zwróć uwagę!” (Przeczytaj) i wyjaśnia zasady konstrukcji like+verb‑ing.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie pracują w parach i zaznaczają wybrane wyrazy w zdaniach na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel zamazuje na tablicy wyrazy lub ich fragmenty, głównie like/likes lub -s oraz riding i -ing, aby utrwalić konstrukcję like + verb‑ing, a uczniowie podchodzą do tablicy, wybierają prawidłowy wyraz w poszczególnym zdaniu i odczytują je.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie stają obok ławek i demonstrują czynność, której nazwa powinna zostać wstawiona do danego zdania z ćwiczenia. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę, odczytuje zdania, uczniowie je powtarzają.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby każdy zastanowił się, którą z czynności wymienionych w lekcji lubi robić najbardziej: What do you like doing? i zapisał zdanie w zeszycie. Następnie dzieli uczniów na dwie drużyny, które będą pojedynkować się na kalambury. Przedstawiciel drużyny A prezentuje czynność, a zadaniem grupy B jest odgadnąć i, co ważne, poprawnie nazwać czynność, np. He likes riding a bike. Za każdą poprawną gramatycznie odpowiedź, drużyna zgadujących otrzymuje punkt.
Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Uczniowie podchodzą do tablicy i odtwarzają nagrania do poszczególnych elementów ilustracji. Po czym, wcielając się w rolę nauczyciela, powtarzają zdanie w dowolny sposób (wolno, szeptem, jak robot itp.), a reszta klasy powtarza.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytuje nazwy czynności i dopytuje uczniów: Is it Haruto? Does he like riding a bike? Uczniowie wskazują gestem kciuka w górę lub w dół. Gdy wybiorą właściwą odpowiedź, nauczyciel nanosi ją na tablicę i wszyscy powtarzają zdanie.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a uczniowie wybierają odpowiednie ilustracje do nagrań na urządzeniach mobilnych. Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie powtarzają zabawę z punktu 4 fazy realizacyjnej i rozgrywają drużynowy pojedynek rewanżowy na kalambury. Włączają czynności, które pojawiły się w ilustracji interaktywnej i tak jak poprzednio pilnują poprawności gramatycznej, ponieważ błąd może kosztować drużynę punkt.
2. Nauczyciel dzieli uczniów na niewielkie grupy, którym rozdaje wydrukowane uprzednio plansze do gry „Roll and Tell' z kart pracy (Sprawdź się) oraz kostki do gry. Wyjaśnia zasady rozgrywki i podczas gdy uczniowie grają monitoruje ich wypowiedzi.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: kostki do gry, karty pracy z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mają za zadanie zapytać cztery osoby z klasy: What do you like doing? Zanotować nazwę czynności, a następnie napisać, na wzór zdań z ilustracji, zdania na temat kolegów/koleżanek w 3 os. liczby pojedynczej i zaprezentować je grupie.