Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Modern Nomadic Lifestyle / Współczesny koczowniczy styl życia

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, III.4, V.6, V.13, VII.5, VIII.2, VIII.3, VIII.6, IX.1, IX.2, X, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wędrownego stylu życia.

  2. Uczeń potrafi wskazać wady i zalety wędrownego stylu życia oraz wyjaśnić, czy i dlaczego chciałby żyć w taki sposób.

  3. Uczeń potrafi zredagować rozprawkę, w której przedstawia argumenty za i przeciw odnośnie do koczowniczego trybu życia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wędrownego stylu życia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat wędrownego stylu życia, jego blasków i cieni.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o podanie jak największej liczby skojarzeń ze słowem nomad. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach i w trakcie wyznaczonego czasu sporządzają listę. Dzielą się odpowiedziami na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują wyniki w parach. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, czy któraś z informacji była dla uczniów zaskakująca.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst A Modern Nomadic Way of Life – a Blessing or a Curse? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: Why did Amanda decide to change her and her family lifestyle? Does she regret her decision?

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Uzasadniają (ewentualnie rozwijają) odpowiedzi, odwołując się do treści.

  4. Uczniowie realizują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). W tym celu najpierw wybierają z tekstu wyrażenia, które mogą być pomocne, a następnie przystępują do wykonania zadania. Na forum klasy chętne osoby odczytują teksty.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Ochotnik wykonuje zadanie na tablicy. Uczniowie interpretują zdania w parach lub na forum klasy.

  6. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, a następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Krzyżówka). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć wszystkie lub wybrane zdania na język polski, zwracając uwagę na poprawność i naturalność polskich zdań. Następnie, nie patrząc na oryginalne, angielskie zdania, uczniowie tłumaczą polskie zdania z powrotem na język angielski. Tłumaczenia porównują z oryginalnym zdaniami z zadania.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Krzyżówka). Porównują odpowiedzi w parach. Ochotnik nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania (ewentualnie dialog, historyjkę) z wyrażeniami z zadania.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Nomadic way of life is gaining popularity among people across the whole world. Write an essay where you will present arguments for and against such a decision.
    Remember about a formal style. Use 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Krzyżówka z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do rozmowy na temat powodów, dla których ludzie wybierają koczowniczy styl życia, oraz jego blasków i cieni. Mogą przygotować listę wyrażeń potrzebnych do omówienia każdego z tych zagadnień. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Uczniowie A i B prowadzą dyskusję, starając się użyć jak najwięcej wyrażeń ze swoich list. Uczeń C sprawdza, czy poprawnie stosują wyrażenia z lekcji. Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta na forum klasy, których słów uczniowie nie użyli, które sprawiły im trudność itd.