SCENARIUSZ LEKCJI

Imię i nazwisko autora: Kamil Kaliński

Przedmiot: geografia

Temat zajęć: Struktura PKB Polski na tle innych krajów

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II

Podstawa programowa

VII. Podział polityczny i zróżnicowanie poziomu rozwoju społeczno‑gospodarczego świata: mapa podziału politycznego, system kolonialny i jego rozpad, procesy integracyjne i dezintegracyjne na świecie, konflikty zbrojne i terroryzm, podstawowe wskaźniki rozwoju.

Uczeń:

8) porównuje strukturę PKB państw znajdujących się na różnym poziomie rozwoju gospodarczego oraz ocenia strukturę PKB Polski na tle innych krajów.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • omawia podział gospodarki narodowej na sektory,

  • porównuje strukturę PKB Polski i innych krajów,

  • formułuje zależność między strukturą tworzenia PKB a poziomem rozwoju gospodarczego.

Strategie nauczania: blended learning

Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, praca z e‑materiałem, prezentacja multimedialna

Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach (lub grupach), praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny (lub tablety z dostępem do internetu), zeszyt przedmiotowy

Materiały pomocnicze

Dane statystyczne Banku Światowego:

Luchter B., Wrona J., (red.), Podstawy geografii społeczno‑ekonomicznej świata, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2018.

Wrona J., Słownik geografii społeczno‑ekonomicznej, Universitas, Kraków 2012.

PRZEBIEG LEKCJI

Kilka lekcji wcześniej nauczyciel dzieli uczniów na grupy dwuosobowe. Każda para ma za zadanie przygotować prezentację multimedialną na temat poziomu rozwoju i struktury tworzenia PKB wybranych krajów świata. Nauczyciel, według swojego uznania, tworzy listę wybranych krajów świata. Najlepiej, żeby charakteryzowały się one różnym poziomem rozwoju gospodarczego i różnymi proporcjami sektorów gospodarki w tworzeniu PKB. Następnie każdej grupie przydziela jedno państwo. Każdy zespół ma za zadanie przedstawić na wykresie słupkowym poziom PKB per capita wybranego państwa, a także stworzyć diagramy kołowe obrazujące strukturę tworzenia PKB kraju. Oprócz tego zadaniem uczniów jest interpretacja wykresów. Nauczyciel podaje przykładowe strony internetowe, z których uczniowie mogą zaczerpnąć aktualne dane. Poleca również zapoznać się z e‑materiałem, który może posłużyć jako wzór.

Faza wprowadzająca

  • Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności).

  • Dialog z uczniami mający na celu usystematyzowanie podstawowych wiadomości na temat podziału gospodarki narodowej na sektory (polecenie 1. z „Przeczytaj”).

  • Przedstawienie celów lekcji.

Faza realizacyjna

  • Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach polecenia 2., 3. i 4. z części „Przeczytaj”. Uczniowie korzystają z tabletów, natomiast nauczyciel może dodatkowo wyświetlić odpowiednie mapy i wykresy na ekranie. Po zakończonym zadaniu chętni uczniowie zgłaszają swoje pomysły i prezentują je na forum klasy. Następuje burza mózgów, nauczyciel kontroluje poprawność wypowiedzi uczniów.

  • Następnie uczniowie przedstawiają na forum klasy swoje prezentacje. Po zakończonym zadaniu nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat porównania struktury PKB państw o różnym poziomie rozwoju oraz oceny struktury PKB Polski na tle struktury PKB innych państw świata. Chętni uczniowie zgłaszają swoje pomysły, a nad poprawnym merytorycznie przebiegiem dyskusji czuwa nauczyciel.

  • W kolejnej części lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zadania z części „Sprawdź się”. Wskazani uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują je.

Faza podsumowująca

  • Podsumowanie i utrwalenie nowej wiedzy poprzez wyświetlenie przez nauczyciela na tablicy grafiki interaktywnej. Uczniowie wykonują do niej polecenia, które podsumowują wiedzę zdobytą na tej lekcji.

  • Nauczyciel nagradza aktywnych uczniów, ocenia pracę w grupach i przypomina cele zajęć.

  • Pożegnanie i zaproszenie na kolejną lekcję.

Praca domowa

  • Korzystając z różnych źródeł informacji geograficznej, wybierz kilka państw o różnym poziomie rozwoju gospodarczego, a następnie porównaj ich strukturę tworzenia PKB oraz strukturę zatrudnienia według sektorów gospodarki z Polską. Zapisz i zinterpretuj podobieństwa oraz różnice między tymi dwiema rodzajami struktur w każdym z państw.

  • Można także prosić o zapoznanie się z kolejnym tematem lekcji (w przypadku blended learning).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

Grafika interaktywna może zostać wykorzystana także na innych lekcjach poruszających zagadnienie poziomu rozwoju gospodarczego (zakres podstawowy: VII. 7, VII. 8).