Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Deadly Plants / Zabójcze rośliny

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, V.1, V.6, V.8, V.11, VII.8, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące roślin trujących, objawów wywołanych przez ich spożycie lub inny kontakt z nimi.

  2. Uczeń wymienia właściwości i działanie dziesięciu roślin trujących występujących między innymi w Polsce.

  3. Uczeń przedstawia i uzasadnia opinię na temat trujących roślin.

  4. Uczeń pisze rozprawkę na temat miejsca i funkcji roślin trujących w ekosystemie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o roślinach trujących i objawach ich spożycia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat niebezpiecznych gatunków roślin, które może napotkać w swoim otoczeniu.

  3. Uczeń rozwija świadomość niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą spożywanie trujących roślin i kontakt z nimi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu; błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

  1. Nauczyciel pyta uczniów: 

  • What poisonous plants do you know?

  • What are the symptoms of poisoning?

  • Have you ever been poisoned by a plant?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Not All Is Safe That Scents Nicely i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, a uczniowie uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie pracują w parach. Odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • Is the ability to recognise poisonous plants useful knowledge for a contemporary city‑dweller? Why? Why not?

  • What advice would you give to someone who has accidentally ingested a poisonous plant or part of it?

  • What safety measures should be taken when using herbal remedies?

Alternatywnie: Uczniowie mogą wykonać ćwiczenie w formie wywiadu radiowego z botanikiem/botaniczką, gdzie jedna osoba wciela się w rolę dziennikarza/dziennikarki, a druga – zaproszonego specjalisty / zaproszonej specjalistki. Uczniowie zamieniają się rolami. Chętni odgrywają scenki na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji. Pyta klasy: Would you be able to recognise in the wild plants described in this lesson? Po otrzymaniu kilku odpowiedzi, nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie oglądają prezentację, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.

  3. Uczniowie ponownie oglądają prezentację i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  5. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance i prezentacji zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  6. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i ustnie wykonują polecenie z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna):

  • Which information about the plants described in the presentation has surprised you the most and why?

  • How much do you know about the qualities of foxglove, which is a very common plant in the Polish mountains?

    Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie przygotowują w parach ulotkę informacyjną zawierającą wskazówki na temat roślin trujących, ich działania i skutków kontaktu z nimi. Korzystają z informacji zawartych w tekście i prezentacji. Odczytują prace na forum klasy. 

  3. Uczniowie przeprowadzają ogólnoklasową dyskusję na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Poisonous and Medicinal Plants Recognition Workshop. Write in 5–6 sentences explaining why you would or wouldn’t like to take part in it. You’ve seen an advert recruiting participants for the summer.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą rozprawkę na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You’ve recently learnt about poisonous and medicinal plants in your biology classes. Write an email to your friend in which:

  • describe how the knowledge about plants was presented and if it was successful;

  • express your opinion about the importance of all plants in their ecosystems;

  • explain how you’re going to use the new knowledge about plants;

  • suggest your friend should learn about the qualities of plants they come across in their neighbourhood.

Your email should have 100‑150 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą 8–10 pytań do prezentacji multimedialnej, po czym, pracując w parach, wzajemnie zadają sobie pytania i odpowiadają na nie. Ćwiczenie może być wykonane podczas lekcji lub w ramach pracy domowej, gdzie pytania przygotowane są w domu, a uczniowie zadają je sobie w parach na kolejnej lekcji.