Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Court and Legal Proceedings – UK/US / Systemy prawne i sądowe w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.14, II.2, II.3, II.4, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.2, V.3, V.4, V.6, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wymiarem sprawiedliwości oraz systemami sądowymi i prawnymi.

  2. Uczeń potrafi opisać zasady postępowania w trakcie zeznawania w sądzie w charakterze świadka.

  3. Uczeń potrafi wskazać podobieństwa i różnice między systemami sądowymi w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z wymiarem sprawiedliwości, systemami sądowymi i prawnymi.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat systemów prawnych i sądowych w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. 

  3. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności prawnej i szacunku do prawa.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda projektu

  6. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  7. metoda podająca (praca z tekstem)

  8. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  9. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  10. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Have you ever attended a court trial? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel wykonuje zadanie na tablicy, a uczniowie podają kilka innych wyrazów związanych z sądem.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu British and American Judicial Systems (Przeczytaj) i wykonanie Exercise 23 (Przeczytaj). Uczniowie uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst British and American Judicial Systems. Następnie pracują w parach: uczeń A jest Brytyjczykiem, a uczeń B – Amerykaninem. Uczniowie prowadzą rozmowę na temat podobieństw i różnic między systemami prawnymi w tych krajach.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  4. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 23 (Ilustracja interaktywna). Udzielają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  6. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Następnie w parach omawiają zasady zachowania się w sądzie, rozwijając każdy z podanych podpunktów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają ustnie na pytania w Exercise 8 (Sprawdź się). Chętne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie układają dziesięciowyrazową krzyżówkę, wykorzystując słownictwo z ilustracji interaktywnej. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.