Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Do czego wykorzystujemy metody spektroskopii absorpcyjnej? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzający zapis podstawy programowej dla zakresu rozszerzonego |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | formative feedback |
Metody nauczania: | pogadanka, prezentacja |
Formy zajęć: | praca indywidualna, praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | tablica, komputer, projektor |
Materiały pomocnicze: | żarówka, filtry optyczne |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie pojęcia widma absorpcyjnego. Wprowadza pojęcia spektroskopii oraz spektroskopii absorpcyjnej. Wzbudza ciekawość uczniów opisując naukowe zastosowania tej metody (badanie struktury atomowej, wiązań atomowych, lokalnego ułożenia atomów itd.). | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wprowadza podstawowe informacje na temat metody pomiaru absorpcji, opisując źródło światła, przejście przez materiał i detektor. Omawia różne rodzaje widm absorpcyjnych (widma absorpcyjne gazów – dane jako ciemne linie na tle wszystkich barw światła, widma absorpcyjne dane jako zależność absorbcji/transmisji na wykresie). Nauczyciel omawia koło barw i pojęcie koloru dopełniającego. Następnie nauczyciel prezentuje proste doświadczenie, „rzucając” światło żarówki przechodzące przez różne filtry optyczne na ekran i prosząc uczniów o określenie, w jakim zakresie długości fal dany filtr absorbuje promieniowanie. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie, w grupach, wykorzystując zdobytą wiedzę, rozwiązują zadania: 2, 3, 4, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel dzieli uczniów w grupy i prosi o przygotowanie prezentacji dotyczących różnych metod spektroskopowych z uwzględnieniem ich zasady działania i zastosowań naukowych i praktycznych – jedna grupa przygotowuje zakres podczerwony, inna UV‑VIS itd. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium z wypowiedzią eksperta można wykorzystać na lekcjach chemii i fizyki dotyczących absorpcji, ale również na zajęciach z historii lub wiedzy o kulturze, gdy mowa jest o konserwacji dzieł sztuki. Dodatkowo, multimedium można zlecić do samodzielnego przeanalizowania uczniom (metoda flipped classroom). |