Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Sława Rewerska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Desk / Oto moje biurko
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.4, II.1, II.2, II.5, III.2, III.4, III.5, III.7, V.1, V.6, V.12, VII.9, VII.12, VII.14, VII.15, XIII, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi opowiadać o akcesoriach biurowych.
Uczeń wie, czym jest National Clean Off Your Desk Day.
Uczeń potrafi rozmawiać o organizacji swojego miejsca nauki/pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w utrzymywanie porządku w miejscu nauki/pracy.
Uczeń rozwija świadomość na temat wpływu bałaganu na wydajność pracy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat miejsca pracy, wyświetlając zdjęcie uporządkowanego biurka (e‑materiał) i prosi uczniów, żeby opisali własne biurka:
Does your desk look similar to this one?
Is it clean and tidy?
Is it by the window?
Does it have a lamp?
Nauczyciel prosi uczniów, aby odnaleźli wyrazy związane z pracą biurową w Exercise 1 (Przeczytaj). Następnie uczeń, który był najszybszy, nanosi wyrazy na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o zakupach biurowych (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 2-4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie sporządzają listę rzeczy, których potrzebują do pracy przy biurku, a następnie w parach wykonują „telefon” do domownika z prośbą o kupienie tych rzeczy. Uczniowie używają zwrotów z tekstu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej ilustrację multimedialną z żartem o sprzątaniu biurka, a następnie prosi, żeby uczniowie indywidualnie na swoich urządzeniach (lub pojedynczo przy tablicy) połączyli słowa/wyrażenia z ich definicjami w Exercise 1.
Nauczyciel odczytuje krótki tekst The National Clean Off Your Desk Day i prosi uczniów, aby porozmawiali w grupach na temat z Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Wskazane osoby prezentują poprawne odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają na temat z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Wskazane osoby prezentują, czego dowiedziały się od swoich rozmówców.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie zrobili burzę mózgów i w parach/grupach wypisali listę sposobów (innych niż porządek na biurku), na poprawę swojej produktywności: Having a clean desk is essential for efficient work. Are there any other ways in which you can make your workspace better and work more efficiently? Uczniowie wypisują sposoby i dzielą się nimi na forum zespołu klasowego.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie wykonują Exercise 1‑6 (Sprawdź się).
Uczniowie tworzą wypowiedź pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): You are living with a roommate from England. You will not be able to buy stationery today because you will be at work all day, but you will need it when you get home. Write a card (100–150 words) for your friend in which you:
ask your friend to buy some supplies for you and explain why you can’t do it yourself;
mention what you need the items for;
suggest spending time together and offer some activities;
thank your friend for the favour.
Materiały pomocnicze: Ilustracja multimedialna.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wymyślają w ramach pracy domowej tekst własnego mema o bałaganie/porządku na biurku. Mogą skorzystać z dostępnych generatorów online.