Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Personal Shopper – Is It Worth It? / Czym się zajmuje asystent/asystentka zakupów?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, III.4, III.5, IV.1, V.5, V.6, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zakupów.
Uczeń opisuje własne upodobania dotyczące zakupów.
Uczeń omawia wady i zalety pracy asystenta zakupów oraz wyraża opinię na temat przyszłości tego zawodu.
Uczeń potrafi zachęcić kolegę/koleżankę do spróbowania sił w roli personal shopper.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zakupów.
Uczeń rozwija wiedzę na temat prac dorywczych odpowiednich dla osób w jego wieku.
Uczeń kształtuje postawę zaradności, przedsiębiorczości i pracowitości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What does a personal shopper do? Would you like to be a personal shopper? Why/why not? Ochotnicy odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pobieżnie czytają tekst A Personal Shopper – Is It Worth It? i dopasowują tytuły do poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na treść tekstu.
Uczniowie czytają tekst, tym razem już dokładnie, i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo nauczyciel może poprosić uczniów o ułożenie własnych zdań z wyrażeniami z ćwiczenia.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj).
What are the advantages and disadvantages of working as a personal shopper?
Do you think becoming a personal shopper is a career worth pursuing? Why/Why not?
Would you like to work as a personal shopper? Why/why not?
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel lub chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie realizują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Chętna osoba odczytuje tekst, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Gra edukacyjna):
How often do you go on a shopping spree or bargain hunting?
When would you need retail therapy? Have you ever had one? Why/Why not?
Do you think it’s worth paying through the nose for certain goods? Why/Why not?
Po zakończeniu rozmów chętni lub reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Non‑typical professions are increasingly attracting the interest of young people entering the world of careers. One such profession is the personal shopper, a person who assists and advises customers while shopping. Write a journalistic article explaining what the job of a personal shopper entails and whether it may become a practical profession in the future.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą podsumowanie słownictwa z gry edukacyjnej w postaci tabeli, gdzie po jednej stronie, dla części słów, znajduje się polskie wyrażenie, a po drugiej, dla innych słów, wyrażenie angielskie. Następnie w parach wymieniają się tabelami prosząc kolegę/koleżankę o uzupełnienie tabel.