Autorki e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Eco homes / Ekodomy

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.7, I.12, I.13, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, V.4, V.6, V.8, V.11, V.12, VII.3, VII.4, VII.5, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  • [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  • Uczeń rozwija słownictwo związane z budowaniem domów ekologicznych.

  • Uczeń opisuje, jakie zmiany można wprowadzić w domu, aby stał się on bardziej przyjazny środowisku.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija wiedzę na temat użytkowania domu w sposób przyjazny dla środowiska.

  • Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności za środowisko.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części.

  • strategie kompensacyjne (odgadywanie i przewidywanie znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • metoda kognitywna

  • konektywizm

  • podejście humanistyczne

  • metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca całego zespołu klasowego

  • praca w parach 

  • praca w grupach

  • praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wprowadza temat remontu, wyświetlając zdjęcia materiałów budowlanych (Przeczytaj), i pyta uczniów: Which of these do you think are modern building materials? Which are the most ecological?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy. 

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i na podstawie posiadanej wiedzy udzielają odpowiedzi na pytanie z ćwiczenia.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie sprawnie czytają tekst How to Build a Sustainable House?, a następnie wybierają tytuły dla akapitów w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie, a następnie wykonują Exercise 34 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, aby połączyli wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na ilustrację na początku sekcji Plik audio i prosi, aby uczniowie porozmawiali w grupach trzy-, czteroosobowych o sposobach na uczynienie domów bardziej ekologicznymi: What can we change in our houses in order to make them more eco‑friendly?

    Uczniowie dzielą się pomysłami w grupach, a następnie na forum klasy.

  5. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali wywiadu (Plik audio) i w trakcie słuchania zaznaczali odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania, a następnie uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Odczytują zdania na forum klasy.

  7. Uczniowie rozmawiają w parach na temat z Exercise 4 (Plik audio): Imagine you’re living in an old house that needs some work to become sustainable. Describe three ways to achieve that. Następnie dzielą się pomysłami na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie uzupełniają w parach zdania właściwymi wyrazami w Exercise 5 (Sprawdź się). Następnie chętni uczniowie głośno je odczytują w celu sprawdzenia poprawności odpowiedzi.

  2. Uczniowie zapoznają się ze zdaniami i indywidualnie tłumaczą fragmenty na język angielski z Exercise 6 (Sprawdź się). Nauczyciel wskazuje pojedyńczych uczniów, aby przeczytali uzupełnione zdania.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Why are small houses more sustainable than the big ones?

  • In your opinion, what materials are good to build sustainable houses? Why? Provide at least two examples.

  • How can you save water? Provide at least one example.

Reprezentanci grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1,2,3 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your family decided to make your home more sustainable. Write an email (100–150 words) to your cousin from the United States in which you:

  • explain why your family decided to do this;

  • write about the biggest problems you have to deal with;

  • describe the changes that will be introduced;

  • ask if her house is sustainable and encourage her to make it so.

  1. Chętni uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze:

Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio. Sprawdzają swój dom/mieszkanie pod kątem tego, czy ma podwójne okna, czy na czas mycia zębów wyłącza się wodę itd. Następnie tworzą listę rozwiązań proekologicznych, które można byłoby wprowadzić od razu, bo nie są drogie, oraz takich, które wymagałyby inwestycji. Polecenie: Listen to the interview in e‑materiał. Then, analyse your household and living habits, with respect to things mentioned in the interview, for example, what light bulbs you use, whether you turn the water off when you brush your teeth etc. Then, write two lists. One list should contain all improvements you’ve realised should be made, and can be implemented immediately, because they are not costly. The second list should include all improvements that are necessary, but which are costly and cannot be implemented immediately.