Scenariusz

Autor

Learnetic SA

Temat zajęć

Co stanie się, gdy zmieszamy barwy tęczy?

Grupa docelowa

szkoła podstawowa, klasa VIII

Ogólny cel kształcenia

Rozumienie zjawisk fizycznych, analizowanie i rozwiązywanie problemów.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

4) kompetencje informatyczne;

5) umiejętność uczenia się;

8) świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczeń:

a) uzasadnia, że barwa biała jest mieszaniną barw;

b) opisuje zachowanie światła białego i monochromatycznego podczas przejścia przez pryzmat;

c) wyjaśnia mechanizm zjawiska rozszczepienia światła białego podczas przejścia przez pryzmat;

d) wyjaśnia na czym polega model RGB i jakie jest jego zastosowanie.

Metody kształcenia:

metody oparte na działaniu praktycznym: obserwacja i pomiar

Formy ogranizacji pracy:

praca w zespołach

Środki dydaktyczne

Pryzmat, źródło światła białego i monochromatycznego (wskaźnik laserowy), przesłona z otworem (ciemny karton), krążki Newtona i Benhama (przygotowane wcześniej przez uczniów), wiertarka (najlepiej wyposażona w uchwyt umożliwiający zamocowanie jej do stołu), komputer, projektor multimedialny.

Uwagi

W ramach przygotowania do lekcji uczniowie powinni w domu zapoznać się z filmem i wykonać powiązane z nim ćwiczenia interaktywne. W ramach pracy domowej nauczyciel prosi zespoły uczniów o przygotowanie krążków Newtona o różnych układach kolorów (7 barw tęczy rozmieszczonych kolejno, 7 barw tęczy rozmieszczonych w różnej kolejności, 3 barwy podstawowe: czerwona, zielona i niebieska, 3 barwy z modelu CMY, 3 ciepłe barwy z tęczy, 3 zimnie barwy z tęczy itp.) oraz tarcz Benhama.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  • Czynności organizacyjne.

  • Przypomnienie poznanych wcześniej wiadomości – nauczyciel pyta uczniów na czym polega i w jakich warunkach zachodzi zjawisko załamania światła.

  • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.

Faza realizacyjna

  • w zaciemnionej sali nauczyciel demonstruje doświadczenie polegające na przepuszczeniu przez pryzmat wiązki światła białego i monochromatycznego;

  • nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie obserwowanego zjawiska;

  • nauczyciel omawia z uczniami mechanizm zjawiska rozszczepienia światła białego;

  • wykorzystując fragmenty filmu nauczyciel omawia widmo fal elektromagnetycznych i zakres światł  widzialnego;

  • nauczyciel prosi zespoły uczniów o przeprowadzenie doświadczenia z wykonanymi wcześniej krążkami Newtona z różnymi układami barw (w trakcie gdy jedne zespół demonstruje doświadczenie, pozostałe zespoły obserwują, zwracając uwagę na to, który krążek pozwoli uzyskać barwę najbardziej zbliżoną do białej);

  • nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie mechanizmu powstającego zjawiska; pyta, gdzie wykorzystuje się niedoskonałość ludzkiego oka polegającą na nakładaniu na siebie szybko następujących po sobie obrazów;

  • nauczyciel pyta uczniów, co oznacza skrót RGB, który z użytych w doświadczeniu krążków Newtona jest najbliższy temu modelowi i gdzie wykorzystuje się taki model barw.

Faza podsumowująca

  • Nauczyciel podsumowuje wraz z uczniami wiadomości. Uczniowie sporządzają notatkę z lekcji.

  • W ramach ewaluacji uczniowie rozwiązują wskazane przez nauczyciela zadania interaktywne.

  • Nauczyciel wykonuje pokaz doświadczenia z tarczą Benhama i zadaje związaną z tym doświadczeniem pracę domową.

1

Praca domowa

  • Nauczyciel prosi uczniów o poszukanie informacji na temat zjawiska obserwowanego w doswiadczeniu z tarczą Benhama.

m9f6cc03c19d3aee6_1511613753622_0

Metryczka

Tytuł

Co stanie się, gdy zmieszamy barwy tęczy?

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

Zjawisko rozszczepienia światła. Światło białe jako mieszanina barw

Przedmiot

Fizyka

Etap edukacyjny

szkoła podstawowa, klasa VIII

Nowa podstawa programowa

IX. Optyka. Uczeń:

10) opisuje światło białe jako mieszaninę barw i ilustruje to rozszczepieniem światła w pryzmacie; wymienia inne przykłady rozszczepienia światła;

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie r.

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

4) kompetencje informatyczne;

5) umiejętność uczenia się;

8) świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:

  • uzasadnia, że barwa biała jest mieszaniną barw;

  • ilustruje, że światło białe ulega rozszczepieniu podczas przejścia przez pryzmat;

  • podaje przyczyny, dla których światło białe ulega rozszczepieniu.