Autorki e‑materiału: Anna Faszcza

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Oxford Debates / Debaty oksfordzkie

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.1, I.14, II.5, III.4, III.5, IV.1, V.1, V.6, V.8, VII.3, VII.4, VIII.2, VIII.3, IX.1 , X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu przeprowadzania i uczestniczenia w debacie oksfordzkiej.

  2. Uczeń umie wymienić zasady przeprowadzania debaty oksfordzkiej i wyjaśnić, jak przebiega jej organizacja.

  3. Uczeń potrafi napisać artykuł, w którym tłumaczy, jakie umiejętności są kształtowane poprzez czynne uczestnictwo w debacie oksfordzkiej i jakie umiejętności komunikacyjne ona rozwija.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z przeprowadzeniem i uczestniczeniem w debacie oksfordzkiej.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty debaty.

  3. Uczeń kształtuje umiejętności przydatne w dyskusji i debacie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (audiobook, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o podanie jak największej liczby skojarzeń ze słowem debate: What words comes to your mind when you hear the word 'debate'? Nauczyciel zapisuje skojarzenia uczniów na tablicy. Następnie pyta: Do you know what the Oxford debate looks like? Is it an individual or a team debate? What are the rules? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwsze dwa akapity tekstu The Art of Debating i odpowiadają na pytanie: What does the text say about the Oxford debate? Następnie pracują w trzyosobowych grupach (uczeń A, B i C) i każdy z nich czyta jeden z trzech pozostałych fragmentów tekstu (uczeń A: An Oxford debate is…, uczeń B: Teams are given..., uczeń C:There are strict rules...). W obrębie swojej grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.

  2. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Audiobook). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie sugerują przykładowe zdania, w jakich ( w ramach debaty oksfordzkiej) mogą zostać użyte wyrazy z ćwiczenia. Konsultują przykłady na forum klasy.

  6. Uczniowie słuchają audiobooka i wykonują Exercise 2 (Audiobook). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści audiobooka.

  7. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Audiobook).

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Audiobook). Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują wypowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala temat debaty oksfordzkiej.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Oxford debates are being introduced to schools as an educational tool more and more eagerly. Write an article in which you explain how an Oxford debate is organised and define why it is believed to be an effective communication tool.
Your article should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

W ramach pracy domowej uczniowie, na podstawie informacji zawartych w audiobooku i tekście, przygotowują się do debaty oksfordzkiej na temat ustalony w trakcie lekcji. Przygotowują argumenty obu stron. Na umówionej lekcji ma miejsce debata.