Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Time to Celebrate! / Czas świętować!
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.6, 1.9, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.2, 6.1, 6.5, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opowiada, co się robi podczas zabawy sylwestrowej.
Uczeń tworzy życzenia z okazji Nowego Roku.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształci postawę zaangażowania w bezpieczną zabawę z rówieśnikami.
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, strategie wykorzystujące naukę słownictwa)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawy z kartami obrazkowymi)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające rzeczy kojarzące się z sylwestrem, wydrukowane karty pracy z e‑materiału i spinacz.
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, w jaki sposób uczniowie świętują sylwestra. Następnie mówi, że Mia zorganizowała bal kostiumowy dla swoich przyjaciół i pyta uczniów, czy lubią bale przebierańców.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi uczniów, żeby trzykrotnie powtórzyli jego treść – głośno, ciszej i szeptem.
Nauczyciel odtwarza nagrania do każdego obrazka z historyjki (Przeczytaj). W tym czasie uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup i prosi każdą z nich, żeby przygotowała plakat z listą rzeczy potrzebnych do zorganizowania zabawy sylwestrowej. Plakat może zawierać obrazki i nazwy. Po wykonaniu zadania drużyny prezentują plakaty na forum klasy.
Uczniowie przyglądają się rysunkowi w Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel wskazuje na nim różne elementy i pyta What is it?, a uczniowie odpowiadają. Następnie ochotnicy przeciągają na tablicy wyrazy w odpowiednie miejsca na rysunku.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnicy kolejno podchodzą do tablicy, przeciągają podany angielski wyraz we właściwe miejsce i tłumaczą go na język polski.
Uczniowie w parach układają puzzle z Exercise 1 (Plik audio) i wybierają poprawny podpis do zdjęcia. Nauczyciel prosi uczniów, żeby odczytali wybrane zdanie i krótko wyjaśnia dzieciom, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków. Następnie pyta klasę: What else we do in New Year’s Eve?, a uczniowie odpowiadają własnymi słowami.
Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki dwa razy, za drugim razem zachęcając dzieci do wspólnego śpiewania.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Plik audio). Jeśli uczniowie uważają, że zdanie jest prawdziwe, naśladują gestami wybuchające fajerwerki. Jeśli sądzą, że zdanie jest fałszywe, nie wykonują żadnego ruchu. W razie problemów nauczyciel ponownie odtwarza piosenkę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Plik audio). Odtwarza kolejne nagrania, a uczniowie zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel rozkłada na podłodze karty obrazkowe. Bezgłośnie wypowiada słowa, poruszając ustami, a ta osoba, która wie, o jaki wyraz chodzi, dotyka karty. Nauczyciel wybiera ucznia, który głośno podaje właściwy wyraz.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane karty pracy. Prosi dzieci o wycięcie rysunków, pokolorowanie ich i złożenie w książeczkę. Nauczyciel pomaga dzieciom, spinając karty w książeczkę. Zadanie może również zostać wykonane w ramach pracy domowej.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub do przeprowadzenia picture dictation bądź zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu, a następnie sprawdzić je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe przedstawiające rzeczy kojarzące się z sylwestrem, karty pracy z e‑materiału, spinacz.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po zapoznaniu się z piosenką uczniowie dzielą się na drużyny i wykonują karty obrazkowe z pięcioma najważniejszymi – według nich – słowami z piosenki.