Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: This Is My House / Oto mój dom
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, IV.1, V.1, V.2, V.7, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XI, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń przyswaja i rozwija słownictwo związane z miejscem zamieszkania i wyposażeniem mieszkań.
Uczeń potrafi opisać wystrój mieszkania.
Uczeń potrafi użyć zwrotów pozwalających na opisywanie lokalizacji mieszkania lub domu.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość własnych oczekiwań i aspiracji w zakresie warunków mieszkaniowych.
Uczeń kształtuje wrażliwość na walory estetyczne swojego otoczenia.
Uczeń rozwija zdolność do określania i wyznaczania celów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (odgadywanie i przewidywanie znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Opcjonalnie: Nauczyciel przed przystąpieniem do lekcji przygotowuje slajd z kilkoma krajobrazami (brytyjska zabudowa szeregowa, zabudowa śródziemnomorska, zabudowa francuska, blok mieszkalny, zabudowa amerykańska). Rozpoczyna lekcję od pytań:
In which countries can you find such houses?
Which architecture do you like the most? Why?
Wprowadzenie pozwala na personalizację tematu bez pytania uczniów o ich własne warunki mieszkaniowe.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie wnętrza domu (Przeczytaj) i pyta: What does the picture show? Uczniowie na forum klasy opisują ilustrację.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pobieżnie czytają tekst i wybierają dla niego właściwy tytuł w Exercise 1 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst dokładnie i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie, pracując samodzielnie, uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Kontynuując pracę w parach, uczniowie opisują mieszkania, w jakich chcieliby mieszkać w przyszłości. Nauczyciel może zaproponować pytania nadające strukturę wypowiedziom, np.:
Where is this flat?
Which floor is it on?
What is the view?
How many room has it got?
What does the bedroom/bathroom/kitchen look like?
Chętne osoby opisują wymarzone „pierwsze gniazdko” kolegi/koleżanki z pary.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają luki w Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i uzupełniają fragment transkryptu nagrania. Następnie ponownie słuchają nagrania i sprawdzają odpowiedzi. W parach odczytują dialog.
Uczniowie pracują w małych grupach i odpowiadają na pytania:
Which is more comfortable: living in a flat or living in a house? Why?
Which is safer: living in a flat or living in a house? Why?
Which is cheaper: living in a flat or living in a house? Why?
Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Describe your new house to your foreign friend in an e‑mail. Your e‑mail should be 100–150 words long and include the following:
why you are writing the e‑mail;
when you moved to your new house;
what your new house looks like;
when you can welcome your friend.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału. Opcjonalnie: Slajd przedstawiający różne style zabudowy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą w parach krótkie dialogi na wzór rozmowy z materiału audio, w których uczeń A jest odwiedzającym, a uczeń B osobą prezentującą swoje mieszkanie. Uczniowie odgrywają scenki dwa razy, zamieniając się rolami. Opcjonalnie: Nauczyciel przygotowuje slajd przedstawiający różne style zabudowy.