Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Dream Bedroom / Moja wymarzona sypialnia

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.1, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane meble i przedmioty w pokoju.

  2. Uczeń rozpoznaje wybrane meble.

  3. Uczeń wskazuje, które meble znajdują się w pokoju Oliwii.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija motywację do nauki języka obcego poprzez możliwość rozmawiania o swoim pokoju.

  2. Uczeń rozwija świadomość własnego otoczenia i potrzeb go dotyczących.

  3. Uczeń rozwija wyobraźnię.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe z ilustracjami mebli i innych przedmiotów wymienionych w e‑materiale, karty obrazujące kolory, czarno‑białe wydruki sypialni Olivii, przybory plastyczne, jak kredki i flamastry, miękką piłeczkę.

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom karty obrazkowe z nazwami kolorów. Pyta: What colour is this?, a dzieci odpowiadają i powtarzają za nauczycielem chórem. Następnie stają w kole na środku sali. Nauczyciel zaprasza wszystkich do zabawy w hot potatoe, w której uczniowie będą rzucać do siebie piłkę, wymawiając nazwę jakiegoś koloru. Piłki nie wolno złapać – jest ona „gorącym ziemniakiem”, jeśli padnie nazwa koloru czerwonego. Nauczyciel rzuca piłkę do wybranego ucznia, który ma zareagować na usłyszany kolor i rzucić ją do następnej osoby.

  2. Uczniowie stają obok ławek. Najpierw nauczyciel wskazuje na kolejne obrazki w Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem. Po skończonym ćwiczeniu uczniowie wracają na swoje miejsca.

  3. Następnie nauczyciel wskazuje na swoje krzesło i pyta: What is it? Uczniowie odpowiadają: a chair. Nauczyciel informuje dzieci, że za chwilę będzie wypowiadać nazwy różnych mebli w klasie i zadaniem uczniów będzie podejść i ich dotknąć obiema rękami oraz powtórzyć nazwę.

Następnie mówi: I’m thinking of… a chair. Dzieci dotykają krzeseł, a nauczyciel potwierdza, że poprawnie zidentyfikowały mebel. Następnie wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem. Nauczyciel odtwarza nagranie dla hasła bedroom, jako ostatnie i pyta: Do you like your bedroom?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu z nazwą mebla/określeniem położenia mebla i prosi uczniów o powtórzenie zdania.

  3. Nauczyciel rozdaje uczniom pracującym w parach karty obrazkowe z ilustracjami przedmiotów z Exercise 2 (Przeczytaj) – krzesło, biurko, łóżko, regał, dywan. Najpierw nazywa poszczególne meble, prosząc, aby dzieci powtórzyły ich nazwy. Następnie demonstruje uczniom, jak wykonać ćwiczenie, mówiąc: Imagine, your desk is a bedroom map. I will read names of objects. Please put the objects next to other objects you hear. Nauczyciel odczytuje wyrazy z Exercise 2 (Przeczytaj), a uczniowie „meblują” pokoje. Po zakończeniu zabawy, wspólnie, w parach łączą nagrania z właściwymi ilustracjami na urządzeniach mobilnych.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Wyjaśnia uczniom, że gdy wysłuchają nagrania, będą musieli wybrać, czy chodzi o przedmiot po lewej, czy po prawej stronie. Jeśli uznają, że chodzi o przedmiot po stronie lewej, podnoszą lewą rękę, jeśli o ten po prawej, prawą rękę. Ewentualnie dzieci mogą głosować, stojąc obok ławek i podnosząc prawą lub lewą nogę.

  5. Nauczyciel wwyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Zadaniem uczniów jest ułożenie puzzli, a następnie zaznaczenie słów, które odnoszą sie do nazw mebli występujacych na grafice.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Zanim odtworzy poszczególne nagrania, pyta: What is it? What colour is it? Dzieci odpowiadają. Następnie nauczyciel odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają je – raz głośno, raz szeptem.

  7. Uczniowie przeciągają na urządzeniach mobilnych nazwy mebli i wskazanych przedmiotów w odpowiednie miejsca na ilustracji w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

*Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach grają w memo w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) na urządzeniach mobilnych.

  2. Na zakończenie uczniowie wykonują ćwiczenie na spostrzegawczość Exercise 1 (Sprawdź się). Pracując w parach uczniowie zaznaczają na urządzeniach mobilnych nazwy mebli, które występują w ciągu literowym. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Praca domowa:

  1. Uczniowie otrzymują do domu zadanie projektowe. Każdy z uczniów ma za zadanie wykonać makietę swojego wymarzonego pokoju, z uwzględnieniem przynjamniej trzech mebli, których nazwy zostały wymienione podczas lekcji. Uwaga, powinny być one podpisane. Makietę pokoju mogą wykonać z kartonu, papieru kolorowego, gazet, klocków lub innych materiałów. Na początku kolejnych zajęć każdy z uczniów prezentuje swoją pracę na forum klasy, a następie wszyscy ustawiają klasową wystawę architektoniczną.

Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia Exercise 2 oraz Exercise 3 z sekcji Sprawdź się w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty obrazkowe z ilustracjami mebli i innych przedmiotów wymienionych w e‑materiale, karty obrazujące kolory, czarno‑białe wydruki sypialni Oliwii, przybory plastyczne, jak kredki i flamastry, miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie przyglądają się przez 30 sekund ilustracji, po czym dostają czarno‑białe wydruki sypialni Olivii i kolorowe kredki/flamastry, aby pokolorować elementy pokoju zgodnie z tym, co zapamiętali.

  2. Uczniowie przyglądają się przez 30 sekund ilustracji interaktywnej, na której wcześniej Nauczyciel włącza wszystkie znaczniki. Następnie prosi on dzieci o zamknięcie oczu i wyłącza jeden z mebli. Zadaniem uczniów, którzy pracują w parach, jest po pierwsze odgadnąć, co zostało wyłączone, a po drugie, przed zgłoszeniem odpowiedzi, zapisać nazwę mebla na kartce.