Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Sunny Today / Dzisiaj jest słonecznie
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.12, 2.2, 3.1, 3.2, 4.1, 5.2, 5.3, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje pogodę.
Uczeń określa, jakie ubrania ma na sobie dana osoba.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące opisywania pogody.
Uczeń rozwija umiejętność zadawania pytań.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, techniki ułatwiające zapamiętywanie wyrazów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne, wcielanie się w role)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje różne ubrania oraz dodatki letnie i zimowe.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli przez okno i pomyśleli o jednym słowie, które dobrze opisuje pogodę. Następnie prosi uczniów, żeby podzielili się pomysłami i zapisuje wszystkie na tablicy, grupując je tematycznie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Rzutem piłeczki wybiera kolejnych uczniów, którzy podchodzą do tablicy, odtwarzają po jednym nagraniu. Wszyscy powtarzają chórem.
Nauczyciel odtwarza nagrania do historyjki (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wybiera spośród uczniów osoby, które wcielą się w role dzieci z historyjki. Po kolei odtwarza nagrania do każdej części opowieści, a uczniowie odgrywają to, co usłyszeli.
Nauczyciel odczytuje zdania z Exercise 2 (Przeczytaj). Po każdym zdaniu pyta uczniów, który wyraz wybrać – może celowo proponować niewłaściwe odpowiedzi, żeby skłonić uczniów do uważnego słuchania i poprawiania go w razie potrzeby.
Ochotnik podchodzi do tablicy i odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie chórem powtarzają zdanie i wskazują właściwą odpowiedź. Na koniec nauczyciel pyta: Is it windy/snowy/sunny today?, a klasa odpowiada.
Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Film). Odtwarza nagrania poszczególnych zdań i prosi uczniów o powtórzenie ich. Po wyświetleniu wszystkich przykładów, nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnych prób układania mini dialogów i przedstawienia ich na forum klasy. Nauczyciel kontroluje treść dialogów i w razie potrzeby, poprawia je.
Nauczyciel odtwarza film dwa razy. Z drugim razem zatrzymuje go przed pytaniami, a uczniowie chórem na nie odpowiadają.
Ochotnik podchodzi do tablicy, na której jest wyświetlone Exercise 2 (Film). Klasa wspólnie literuje wyraz, który powinien zostać wpisany w lukę, a ochotnik go wpisuje i sprawdza poprawność wykonania zadania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy grę z Exercise 3 (Film). Dzieli uczniów na zespoły. Wyświetla kolejne zadania z gry, a każda grupa zapisuje zdania na kartce. Po upłynięciu krótkiego czasu (np. 20 sekund) prosi przedstawiciela jednego z zespołów o wykonanie zadania na tablicy. Nauczyciel weryfikuje poprawność rozwiązania, a zespoły sprawdzają swoje odpowiedzi. Za każdym razem jest proszona do tablicy inna osoba. Za każdą poprawną odpowiedź zespół otrzymuje punkt. Wygrywa zespół, który uzyskał na największą liczbę punków.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania nauczyciel prosi jedną osobę, żeby stanęła w środku kręgu. Poleca uczniom, żeby uważnie się jej przyjrzeli. Następnie prosi wszystkich, żeby zakryli oczy i pyta: What is he/she wearing? Uczniowie odpowiadają z pamięci.
Nauczyciel układa na środku sali przyniesione ubrania i akcesoria. Wymienia różne wyrazy związane z pogodą, a uczniowie mają za zadanie w parach wybrać po jednym ubraniu (dodatku) odpowiednim do danej pogody.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.
Materiały pomocnicze:
Różne ubrania oraz dodatki letnie i zimowe.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach przygotowują prosty komunikat na temat aktualnej pogody. Powinien się on składać z obrazków i tekstu.