Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Whose Helmet Is This? / Czyj to hełm?
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 5.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane elementy stroju policjanta, strażaka, pielęgniarki, rolnika i budowniczego.
Uczeń pyta, do kogo należą poszczególne przedmioty.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące zawodów.
Uczeń rozwija umiejętność tworzenia pytań i odpowiedzi.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające przedmioty kojarzące się z zawodami policjanta, strażaka, pielęgniarki, rolnika i budowniczego.
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wyjmuje z pudełka kolejne karty obrazkowe i pyta uczniów, z jakim zawodem kojarzy im się dana ilustracja: Who uses this? Uczniowie odpowiadają. Jeśli nie wiedzą/nie pamiętają i odpowiedzą po polsku, nauczyciel modeluje nazwę danego zawodu np.: Yes, a firefighter. Uczniowie powtarzają nazwę zawodu chórem.
Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo z Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Gdy uczniowie usłyszą w historyjce nazwę zawodu - mają za zadanie raz klasnąć, a gdy usłyszą nazwę ubrania - powinni raz tupnąć nogą.
Nauczyciel wyświetla na tablicy informacje z działu Zwróć uwagę! Wskazuje rysunek rolnika w kapeluszu i odczytuje kolejne zdania. Analogicznie postępuje z obrazkiem pielęgniarki. Następnie wiesza na tablicy wybraną kartę obrazkową, np. z hełmem strażaka, i pyta uczniów: Whose helmet is this?, a oni odpowiadają, korzystając z wzoru.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Głośno odczytuje pierwsze zdanie: The firefighter has got a uniform. Uczniowie odpowiadają chórem: This is the firefighter’s uniform. Ochotnik podchodzi do tablicy i wpisuje brakujący wyraz. W ten sam sposób postępuje z pozostałymi przykładami.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych układają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela pary prezentują rozwiązanie na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Film). Czyta kolejne czasowniki z zadania, a uczniowie głośno odczytują wyrazy, które do nich pasują.
Uczniowie oglądają film. W odpowiednich momentach nauczyciel wstrzymuje odtwarzanie, a uczniowie wybierają poprawne odpowiedzi na pytanie zamieszczone w filmie.
Po obejrzeniu filmu nauczyciel głośno czyta zdania z Exercise 2 (Film) i prosi uczniów, żeby określili, czy stwierdzenia są prawdziwe – wówczas odpowiadają true, czy fałszywe – wtedy mówią false. Ochotnik zaznacza odpowiedzi w ćwiczeniu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Film). Wskazuje pierwszy obrazek i odczytuje dwa podpisy. Uczniowie wybierają, które zdanie jest poprawne. Nauczyciel liczy od 3 do 0. Gdy skończy odliczanie, wszystkie dzieci chórem mówią odpowiedź, którą wybrały.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel wiesza na tablicy karty obrazkowe wykorzystywane na początku lekcji. Kolejno nazywa wszystkie obrazki, następnie prosi uczniów, żeby zamknęli oczy i usuwa jedną kartę. Kiedy uczniowie otworzą oczy, prosi ich, żeby powiedzieli, czego brakuje.
2. Następnie, nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane zestawy, kart pracy z e‑materiału, wyjaśnia, że teraz w parach zagrają w grę podobną do zabawy, w której przed chwilą brali udział. Wyjaśnia zasady gry What's missing? po czym uczniowie przystępują do rozgrywki w parach. Na zakończenie lekcji, nauczyciel zachęca dzieci, aby zaproponowały wydrukowanie i zagranie w What's missing? wspólnie z domownikami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Karty obrazkowe przedstawiające przedmioty kojarzące się z zawodami policjanta, strażaka, pielęgniarki, rolnika i budowniczego, karty pracy z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach wykonują rysunek przedstawiający dowolny przedmiot kojarzący się z zawodem, o którym była mowa w filmie. Następnie zapisują pod nim dwie odpowiedzi na wzór tych z filmu. Pary wymieniają się kartkami i wybierają właściwe odpowiedzi.