Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Scientific Aspects of Optimism / Naukowe strony optymizmu
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, I.12, II.7, III.4, III.6, III.7, V.8, V.12
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące różnych aspektów bycia optymistą/optymistką lub pesymistą/pesymistką.
Uczeń umie przedstawić zalety optymistycznego spojrzenia na świat.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić poglądy na temat optymistycznej postawy życiowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat cech osobowości.
Uczeń kształtuje świadomość własnych uwarunkowań i predyspozycji w kwestii postawy życiowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z prezentacją multimedialną)
metoda problemowa (dyskusja klasowa, dyskusja w parach)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W nawiązaniu do poprzedniej lekcji (na temat uważności) nauczyciel pyta o wrażenia osoby, które spróbowały techniki. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 1 (Przeczytaj) i dzielą się uzyskanymi wynikami. Nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na zdjęcie szklanek oraz podpis zdjęcia i zadaje im pytanie: Is it better to be an optimist or a pessimist in life? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Why Is It a Better Idea to See the Glass Half Full?, a następnie dopasowują zdania do akapitów tekstu, zgodnie z poleceniem w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Pary odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Przeczytaj): How is being optimistic good for our health? Następnie ochotnicy/ochotniczki prezentują opinie kolegów/koleżanek na forum klasy. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów, czy bycie pesymistą/pesymistką również ma jakieś dobre strony, i poprosić o przykłady.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). W parach ćwiczą literowanie wyrazów z ćwiczenia, w ten sposób, że jeden uczeń literuje dane słowo, a partner/partnerka stara się je zapisać.
Uczniowie oglądają prezentację na tablicy multimedialnej i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Następnie prezentują je na forum klasy i starają się uzasadnić, powołując się na informacje z prezentacji.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie dokonują samoewaluacji. Mówią, co na lekcji było dla nich nowością, co sprawiło trudności, jakich ciekawych informacji się dowiedzieli.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna) oraz Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have learned new facts about optimism and want to share some information with your friend. Write an email in which:
describe two advantages of being optimistic;
write what you can do to be more optimistic;
ask if he/she is a pessimist or an optimist.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach lub niewielkich grupach tworzą ulotkę informacyjną na temat tego, jak wykształcić w sobie optymistyczną postawę życiową. Ulotka powinna zawierać 11 porad, z których każda powinna być skonstruowana na podstawie poszczególnych slajdów z prezentacji w e‑materiale. Na zakończenie lekcji uczniowie prezentują ulotki na forum klasy.