Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Where Is the Mirror? It’s in the Bathroom. / Gdzie jest lustro? Jest w łazience.
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane przedmioty i sprzęty domowe.
Uczeń zadaje pytania o położenie przedmiotów i sprzętów domowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość własnego otoczenia.
Uczeń rozwija kompetencje w zakresie opisywania w języku angielskim siebie i swojego środowiska.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dialogi w parach, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty z obrazkami przedmiotów i sprzętów domowych (bed/chair/desk/sofa/TV) oraz miękką piłeczkę. Nauczyciel pokazuje uczniom karty i pyta ich: What is this? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje ręką na łóżko pokazane na ilustracji i pyta: What is this?, a uczniowie odpowiadają. Następnie nauczyciel udaje, że głośno myśli: I wonder where is the bed? Do you know? – uczniowie mogą własnymi słowami próbować odpowiedzieć na to pytanie. Na koniec nauczyciel mówi: Let’s find out i odtwarza pierwsze nagranie. Uczniowie powtarzają zdanie wypowiedziane przez lektora. Analogicznie nauczyciel postępuje z pozostałymi przykładami.
Uczniowie dwa razy słuchają nagrania i oglądają ilustracje (Przeczytaj). Przy powtórnym odtworzeniu śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj) oraz sekcję Zwróć uwagę! Wskazuje kolejne obrazki i pyta: Is this a bad/mirror itd., a uczniowie odpowiadają, stosując konstrukcje Yes, it is albo No it isn’t. Nauczyciel przeciąga nazwy pod obrazki.
Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie najpierw nanoszą nazwy na obrazek na urządzeniach mobilnych, a następnie ochotnicy robią to samo na tablicy.
Uczniowie stają w kręgu i grają w uproszczoną wersję kalamburów. Nauczyciel rzuca do wybranego ucznia piłeczkę i pokazuje ruchami wybraną czynność domową (gotowanie, przełączanie kanałów w telewizji, mycie zębów). Zadaniem ucznia jest odgadnąć, w jakim pomieszczeniu wykonuje się daną czynność. Następnie uczeń rzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje podobną zagadkę ruchową.
Uczniowie w parach grają w memo z Exercise 1 (Film) na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie oglądają film na tablicy multimedialnej. Następnie, pracując w parach, uzupełniają zdania w Exercise 2 (Film). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo, gdy ćwiczenie będzie w całości uzupełnione na tablicy, zamazać niektóre litery we wstawionych wyrazach i rzutem piłeczki wyznaczać indywidualnych uczniów do uzupełnienia liter.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Film), a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi poprzez głosowanie: jeśli za poprawną uważają odpowiedź pierwszą, stają obok krzesełek, a jeśli drugą – kucają.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel rzuca do wybranego ucznia piłeczkę i na wzór zdań z Exercise 3 (Film) opisuje przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, którego nazwy nie zdradza (There is a mirror. There is a toilet. This is my...). Zadaniem ucznia jest odgadnąć, o jakim pomieszczeniu mowa. Następnie uczeń rzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje podobną zagadkę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Karty z obrazkami przedmiotów i sprzętów domowych, miękka piłeczka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie rysują plan wymarzonego domu, a następnie w parach lub na forum klasy opisują przedmioty i sprzęty, które się w nim znajdują. Nauczyciel pomaga uczniom w znalezieniu słownictwa. Zanim uczniowie zajmą się rysowaniem, dla przykładu rysuje na tablicy plan swojego wymarzonego domu.