Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: An Interview with a Lawyer / Wywiad z prawnikiem
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, II.7, III.4, III.7, V.6, V.12, VII.14, VIII.3, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zagadnień prawnych i zawodu prawnika.
Uczeń opisuje możliwości zawodowe absolwentów studiów prawniczych.
Uczeń wyraża opinię, dlaczego warto studiować prawo.
Uczeń wskazuje cechy charakteru potrzebne w zawodzie prawnika.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zawodu prawnika.
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat zawodu prawnika.
Uczeń rozwija świadomość własnych predyspozycji zawodowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca ( dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: What comes to your mind when you hear the word “lawyer”? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel notuje skojarzenia uczniów na tablicy. Następnie pyta: Would you like to be a lawyer one day? Why/why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Falling in Love with Law i dopasowują zdania do poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst Falling in Love with Law i realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
According to the text, what jobs can you do after getting a law degree?
Which career path mentioned in the text do you think is the most interesting? Explain.
Would you like to have a career in law? Why? Why not?
Chętni wypowiadają się na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie realizują Exercise 1 (Film). Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i starają się je uzasadnić.
Uczniowie ponownie oglądają film. Następnie, tworzą mapy pojęć w których głównymi węzłami są nazwy poszczególnych profesji prawniczych. Mapy pomogą im w opisaniu zadań poszczególnych typów prawników w dyskusjach w grupach. Po sporządzeniu map uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania:
Which type of lawyer would you most like to be and why?
What personality do you need for this particular job?
Po zakończeniu dyskusji przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Film) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się): Express your opinion on career perspectives that people interested in law may choose. Think about the information you have acquired from the e‑material and write a short text (6–8 sentences). Odpowiadają w parach, a następnie na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): On an English‑language online forum, you came across a thread about the choice of legal studies. You want to join in the discussion and prepare a forum post in which you:
explain why it is worth studying law;
write what qualities a person choosing such studies should have;
answer what opportunities there may be after graduation;
encourage readers to express their opinions in the forum.
Your post should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie ponownie oglądają film i robią notatki dotyczące wypowiedzi Julie. Następnie wybierają dwie informacje, które w wypowiedzi prawniczki były dla nich najciekawsze lub najbardziej zaskakujące: Which two pieces of information in Julie's answers do you find the most interesting/suprising? Why? Wszyscy dzielą się opiniami na forum klasy.