Autorka e‑materiału: Renata Nowakowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Welcome to Our School / Witajcie w naszej szkole

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z nazwami pomieszczeń w szkole.

  2. Uczeń potrafi opowiadać o pomieszczeniach w szkole i określić, gdzie one się znajdują.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić, do czego służy każde z pomieszczeń w szkole.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje kompetencje językowe i słownictwo umożliwiające opowiadanie o szkole oraz znajdujących się w niej pomieszczeniach.

  2. Uczeń powtarza informacje związane z przyimkami miejsca.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie szkoły (Przeczytaj) i prosi, żeby uczniowie powiedzieli, czy jest podobna do ich szkoły: Does our school look like this? It’s smaller/bigger, it has bigger/smaller windows. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby na wyścigi wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną. Nauczyciel pyta uczniów: How many classrooms are there in our school? How many toilets? Może też poprosić uczniów, żeby podali sobie w parach po angielsku wskazówki, jak dojść do stołówki, np. open the door ... turn left ... go down the stairs. W tym celu może wypisać na tablicy wyrażenia do opisywania drogi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst My School Is Cool (Przeczytaj) i wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum zespołu klasowego.

  2. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują zdania na forum klasy.

  4. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Nauczyciel wyświetla uczniom plan szkoły (Ilustracja interaktywna). Prosi uczniów, żeby samodzielnie nazwali pomieszczenia po angielsku, a następnie wykonali Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie nie zaglądają do tekstu. Nauczyciel mówi, do czego dane pomieszczenie służy, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, o jakie pomieszczenie chodzi. Następnie nauczyciel podaje nazwę pomieszczenia, a zadaniem uczniów jest określić, do czego ono służy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna).

  7. Uczniowie w parach piszą kilka zdań o szkole. Tłumaczą wygląd szkoły komuś, kto jej nigdy nie widział, np.: There is a canteen on the ground floor ... The headmaster’s office is next to the canteen ...

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 7 (Sprawdź się), po czym sprawdzają je w parach i odczytują odpowiedzi.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie mówią, czego się podczas lekcji nauczyli, wymieniają nowe wyrazy/wyrażenia.

  2. Uczniowie piszą udawany SMS do rodzica, wyjaśniając, jak, idąc na zebranie, ma trafić od wejścia do szkoły do klasy.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1, 4–6 i 8 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Korzystając z informacji zawartej w ilustracji interaktywnej z e‑materiału, w ramach pracy domowej, uczniowie pisemnie opisują wymarzoną szkołę. Uwzględniają w opisie słownictwo, którego nauczyli się na lekcji (canteen, gym, classroom), np.: There is a jacuzzi next to the gym ... At the gym there are big screens where you can watch films. Na kolejnej lekcji chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace, a słuchający, bazując na usłyszanym opisie, mogą narysować szkołę marzeń kolegi/koleżanki.