Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Iwona Mikucka
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć : Constitutional Monarchy in the UK / Monarchia Konstytucyjna w Wielkiej Brytanii
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/techników
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.14, II.5, III.1, III.4, V.1, V.6, V.12, VII.3, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z systemem monarchii konstytucyjnej w Wielkiej Brytanii.
Uczeń opisuje rolę monarchy w brytyjskim systemie politycznym.
Uczeń wymienia zaskakujące fakty z życia brytyjskiej królowej Elżbiety II.
Uczeń wyraża opinię na temat ustroju politycznego w Wielkiej Brytanii.
Uczeń opisuje wady i zalety monarchii konstytucyjnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat systemu politycznego Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija świadomość różnic kulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie King Charles III (Przeczytaj) i pyta: What do you know about King Charles? Do you know the names of other British queens and kings? What are they? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie uzupełniają cytat w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje cytat na forum klasy, nauczyciel nanosi odpowiedź na tablicę, po czym uczniowie odpowiadają na pytanie: Do you agree with the quotation? Uzasadniają odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst British Monarchy, a następnie na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i łączą wyrazy z definicjami w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, inscenizują scenę rozmowy, w której jedna osoba zadaje pytania na temat roli monarchy zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Przeczytaj), a druga wyjaśnia rolę monarchy. Uczniowie zamieniają się rolami. Na koniec chętne osoby prezentują swoją wypowiedź na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją nauczyciel wyświetla zdjęcie Driving a car against the law? Why not? (Prezentacja multimedialna) i pyta:
What does this picture illustrate?
Why is the Queen’s driving against the law?
Why do you think there are things kings and queens are not allowed to do? What are they?
Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą oraz wyrażają przypuszczenia.
Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Ochotnik podchodzi do tablicy i nanosi odpowiedzi, które dyktują mu pozostali odczytując pełne zdania.
Uczniowie oglądają prezentację na tablicy po czym na forum klasy wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Pracując w niewielkich grupach, uczniowie rozmawiają i opisują, który fakt na temat życia Królowej Elżbiety II najbardziej ich zaskoczył, zgodnie z poleceniem z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel może przygotować przed lekcją listę kilku dodatkowych faktów na temat monarchii i przytoczyć je przy okazji podsumowania rozmów w grupach na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): With the recent death of British Queen Elizabeth II, more and more people are wondering about the legitimacy of a constitutional monarchy. Write a for‑and‑against essay outlining the pros and cons of such a political system. Your article should be 200‑250 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Uczniowie pracują w parach. Tworzą wywiad dziennikarza/dziennikarki z historykiem królewskim. Uczniowie zapisują kilka pytań na temat informacji z prezentacji, po czym odgrywają scenkę wywiadu, zamieniając się rolami. Ochotnicy/ochotniczki prezentują scenki na forum klasy.