Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: National Cuisine / Kuchnia narodowa
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, III.4, III.5, V.1, V.2, V.5 ,X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo zwiazane z daniami narodowymi.
Uczeń opisuje kuchnie narodowe innych państw.
Uczeń umie przedstawić swoje preferencje kulinarne i je uzasadnić.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość różnic kulturowych na świecie, poprzez wiedzę o kulturowo zdeterminowanych tradycjach kulinarnych.
Uczeń poszerza wiedzę językową o słownictwo potrzebne do rozmawiania o przepisach kulinarnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Every country has its special dish! (Przeczytaj) i pyta: What is our country's special dish? Do you like it? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy wyrazów na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst National Cuisines (Przeczytaj) i indywidualnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają wybory cytatem z tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz (Przeczytaj) i w parach wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają wybory cytatem z tekstu.
Uczniowie w parach wypełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają o ulubionych kuchniach świata. Polecenie: Work in groups. What’s your favourite food? Why? What’s your favourite Polish dish? Why? Uczniowie pracują w grupach, a następnie dzielą się opiniami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy i tworzy ranking najbardziej popularnych kuchni.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę odpowiedzą na pytania w quizie (Gra edukacyjna). W ramach przygotowania do ćwiczenia prosi, żeby na wyścigi rozwiązali wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania – pracują w parach: jeden uczeń literuje dane słowo, a drugi stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie odpowiedają na pytania z quizu (Gra edukacyjna) i wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Pracują indywidualnie na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie rozwiązują quiz po raz drugi, a następnie w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna) i odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Szukają w internecie informacji na temat dowolnej kuchni świata, która nie została wspomniana w e‑materiale, i piszą własne pytanie do gry. Następnie przedstawiciele par odczytują pytania na forum klasy, a pozostali uczniowie na nie odpowiadają.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają odpowiadając na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What's your favourite national food?
What’s your favourite dish from Poland? Why?
Do you like trying new food? Why/why not?
Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup podsumowują rozmowy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Describe a popular Polish dish. Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracując w parach, szukają w internecie informacji na temat dowolnej kuchni świata, która nie została wspomniana w e‑materiale, i piszą własne pytanie do gry. Następnie przedstawiciele par odczytują pytania na forum klasy, a pozostali uczniowie na nie odpowiadają.