Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Talk About Nutrition / Porozmawiajmy o odżywianiu
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, III.4, III.6, V.2, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z odżywianiem i zasadami zbilansowanej diety.
Uczeń w formie pisemnej i ustnej potrafi omówić zasady zdrowego odżywiania, odnosząc się do piramidy żywienia.
Uczeń potrafi opisać i krytycznie ocenić własne nawyki żywieniowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zasad zdrowego odżywiania.
Uczeń kształtuje świadomość zdrowych nawyków żywieniowych i umiejętności krytycznego myślenia w odniesieniu do własnych nawyków żywieniowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (pdyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej ilustrację piramidy żywieniowej Do you follow the healthy eating pyramid? i pyta uczniów:
What does the picture show?
What information can you get from it?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel pyta:
Do you follow the healthy eating pyramid?
How would you rate your eating habits on a scale of 1 to 5?
Uczniowie odpowiadają na pytania w parach.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o zdrowym żywieniu i grupują wyrazy w Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują rozwiązania na forum klasy i uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali umieszczone w słowniku wyrażenia (Przeczytaj) i odnaleźli w czytance zdania, w których one występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń. Jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi/koleżanki jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Po czym zamieniają się rolami. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa wydają się trudniejsze, a które łatwiejsze do zapamiętania. Dodatkowo (w ramach pracy domowej) uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli na zdjęcie Are your meals balanced? (Plik audio) i pyta:
Is this a balanced meal? Why/why not?
Are your meals balanced?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania. Pracują w parach. Jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie poprzedzające nagranie i mówi: You're going to listed to an interview about healthy eating. What words and phrases do you think will appear in the interview? Uczniowie podają sugestie na forum klasy, nauczyciel zapisuje je na tablicy, a uczniowie w zeszytach. Następnie uczniowie słuchają nagrania po raz pierwszy i zaznaczają te wyrazy i wyrażenia na swoich listach, które pojawiły się w nagraniu.
Uczniowie powtórnie słuchają nagrania śledząc transkrypt, po czym wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Odczytują je na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Plik audio) na tablicy, a uczniowie podchodzą do tablicy i oznaczają elementy obrazka podanymi wyrażeniami.
Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 4 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach przygotowują odpowiedzi na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się) i prezentują je na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about a balanced meal to a friend from England. In the e‑mail:
mention what food groups your meal consists of;
describe what amounts of food from each group are in your meal;
write whether you always eat balanced meals.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z wiadomości zawartych w materiale audio, uczniowie przygotowują mapę pojęć lub plakat, w których ujmują najważniejsze informacje. Prezentują prace kolegom/koleżankom.