Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Renata Nowakowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Dream Job / Praca moich marzeń
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.4, III.5, III.6, IV.2, IV.4, IV.5, V.2, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z różnymi zawodami.
Uczeń potrafi opisać wybrane zawody.
Uczeń potrafi rozmawiać na temat zawodów łączących się z wybranymi zainteresowaniami.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym opisuje zawody członków najbliższej rodziny i pyta o zawody członków rodziny kolegi/koleżanki.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące różnych zawodów.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat rożnych zawodów i roli zainteresowań w wyborze zawodu.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Uczeń kształtuje świadomość znaczenia języka obcego w różnych dziedzinach życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Wprowadzenie) i prosi uczniów o opisanie tego, co na nim jest, a następnie pyta: What is the boy's job?
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną i głośno odczytują nazwy zawodów wraz z ich definicjami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na trzy zdjęcia przedstawiające dzieci i ich zainteresowania (Przeczytaj) i prosi, żeby uczniowie przeczytali tekst What's Your Dream Job? (Przeczytaj) oraz podali imiona dzieci ze zdjęć (kto pierwszy, ten lepszy). Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je informacjami zawartymi w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują pełne zdania na forum zespołu klasowego.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i odczytują zdania. Uzasadniają odpowiedzi, cytując fragmenty tekstu. Nauczyciel zachęca uczniów do przeformułowania zdań, gdzie odpowiedzią jest false na zdania przeczące, np.: Evelyn doesn't play volleyball. She plays football. Uczniowie mogą rozwinąć każde zdanie o dodatkowe informacje na temat poszczególnych osób.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Podają imiona postaci z tekstu, do których odnoszą się poszczególne zdania.
W ramach wprowadzenia do materiału audio, nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację Who do you want to be? i pyta: What is your dream job? Who do you want to be in the future? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. **
**
Uczniowie na wyścigi rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio i wybierają zgodne z treścią nagrania odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio), następnie sprawdzają je w parach i odczytują.
Uczniowie słuchają nagrania po raz drugi i indywidualnie łączą imiona osób z ich zawodami w Exercise 3 i 4 (Plik audio). Sprawdzają ćwiczenie w parach i na forum klasy odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w grupach zastanowili się, jakie zawody może wykonywać ktoś, kto jest uzdolniony w konkretnym kierunku. Zapisuje na tablicy pytania:
Who can you be, if you are good at singing, dancing, and performing? You can be a singer...
Who can you be if you are good at sports?
Who can you be if you are good at maths?
Who can you be if you are good at languages?
Uczniowie, korzystając ze słowników, pracują w grupach, a następnie prezentują wyniki rozmów na forum klasy, a nauczyciel nanosi listy zawodów na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na wyścigi łączą nazwy zawodów z ilustracjami w Exercise 1 (Sprawdź się). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Sprawdź się). Pracują indywidualnie, po czym odczytują pełne zdania na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi w parach i na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Uczniowie mówią, czego podczas lekcji się nauczyli (mogą wymienić nowe dla nich wyrazy/wyrażenia).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 5, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Your family members have many different jobs. Write an e‑mail to a friend from England in which you:
describe what your mum/dad does;
explain what your sister/brother does;
ask your friend about jobs in his/her family.
Your answer shouldn't be longer than 50 words..
Alternatywnie: Uczniowie słuchają materiału audio, piszą podobny tekst o swojej klasie na podstawie tego, co usłyszeli w fazie wprowadzającej.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie słuchają materiału audio, piszą podobny tekst o swojej klasie na podstawie tego, co usłyszeli w fazie wprowadzającej i podsumowującej. UWAGA: Jeśli nauczyciel zdecyduje się na to ćwiczenie, należy powiedzieć uczniom w fazie wprowadzającej i podsumowującej, żeby zanotowali informacje z rozmowy o wymarzonych zawodach.