Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Money or Satisfaction? That Is the Question… / Pieniądze czy satysfakcja? Oto jest pytanie…

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, VII

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, I.13, II.2, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.5, III.7, III.9, V.6., V.11, V.12, V.13, VII.4, VII.5, VII.9, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.6, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu planowania kariery zawodowej i środowiska miejsca pracy.

  2. Uczeń przy użyciu konstrukcji wish / had better / would rather potrafi wyrażać żal, niezadowolenie z zaistniałej sytuacji lub własne preferencje.

  3. Uczeń potrafi napisać list do działu kadr przedsiębiorstwa, w którym komentuje wprowadzane w firmie zmiany.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę językową o konstrukcje umożliwiające dyplomatyczne wyrażanie niezadowolenia.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat planowania kariery zawodowej i środowiska miejsca pracy.

  3. Uczeń kształtuje świadomość wagi asertywności w trudnych sytuacjach, na przykład w miejscu pracy.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. karta zadań interaktywnych

  2. ilustracja interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Uczniowie zapoznają się z infografiką w Exercise 1 (Przeczytaj) wyświetlaną na tablicy multimedialnej i wybierają prawidłowe odpowiedzi w ćwiczeniu.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w parach. Uczeń A czyta pierwszą część tekstu Let’s Look at Luke (Text A), a uczeń B część drugą (Text B). Następnie uczniowie streszczają przeczytany fragment koledze/koleżance z pary i odpowiadają na ewentualne pytania.

  2. Uczniowie czytają obie części tekstu Let’s Look at Luke i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają Exercise 34 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania: Which attitude – the one in Text A or Text B do you identify with? Why? Rozmawiają w grupach, po czym przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  5. Nauczyciel wyjaśnia konstrukcję z wish, a następnie uczniowie omawiają wspólnie Exercise 5 (Przeczytaj). Nauczyciel i uczniowie postępują analogicznie przy omawianiu konstrukcji would ratherhad better oraz w towarzyszących im ćwiczeniach.

  6. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i omawiają je na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie dyskutują w parach lub niewielkich grupach, odpowiadając na pytania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna):

  • Which element of job satisfaction mentioned in the interactive illustration is the most important to you? Why?

  • Which element of job satisfaction mentioned in the interactive illustration is the least important to you? Why?

Uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): The company you’re working for wants to improve the atmosphere at your workplace and they asked for the employees opinions. Write a letter (200–250 words) to the head of the Human Resources department in which you disagree with their suggestion, justifying your opinion and suggesting an alternative improvement.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie analizują ilustrację interaktywną i porządkują rodzaje satysfakcji w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej w ich przypadku. Uzasadniają własną hierarchię wartości. Polecenie: Analyse the illustration and arrange the types of satisfaction from the most important to the least important for you. Write 2 sentences justifying why something is the most important and 2 sentences justifying why something is the least important to you. Uczniowie porównują prace w parach.