Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What to Do with Presents You Don’t Want? / Co zrobić z niechcianymi prezentami?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące niechcianych podarunków oraz dokonywania ich zwrotów.
Uczeń umie opowiadać o niechcianych podarunkach oraz dokonywaniu ich zwrotów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat niechcianych prezentów oraz dokonywania ich zwrotów.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat radzenia sobie z niechcianymi podarunkami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What presents do you like getting? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie czytają tekst How to Return a Present? i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Dodatkowo w parach ćwiczą literowanie i pisownię dodanych wyrazów. Jeden uczeń literuje słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne jego zapisanie. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
Uczniowie ponownie czytają tekst How to Return a Present?, a następnie wspólnie z nauczycielem zaznaczają w nim przydatne słownictwo.
Uczniowie w trzy-, czteroosobowych grupach tworzą pytania do tekstu. Pytania są odczytywane na forum klasy.
Nauczyciel pyta uczniów: Do you know what to do when you don’t like a gift? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Animacja). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie oglądają animację, po czym oceniają, czy zdania w Exercise 2 (Animacja) są prawdziwe, czy fałszywe. Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Animacja). Nauczyciel nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Animacja). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie czytają w parach słownik, a następnie sprawdzają, w jakim stopniu zapamiętali wyrażenia z lekcji. Jedna osoba czyta wyraz angielski, a zadaniem drugiej jest podanie z pamięci polskiego odpowiednika tego wyrazu. Następnie zamieniają się rolami, po czym wykonują to zadanie, zaczynając od polskiego wyrazu i podając jego angielski odpowiednik.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to help people who can’t return their presents. Write a short blog post about what they can do instead. In your post:
give one idea on what to do;
describe how to do it;
mention whether you do it or not.
Your answer should be 3–5 sentences long.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wracają do animacji z e‑materiału i tworzą w wersji papierowej krzyżówkę z ośmioma wyrazami. Polecenie: Study the animation the e‑materiał again. Create a crossword containing 8 words connected with gifts used in the animation. Write 8 definitions and create 8 crossword slots. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.