Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Where Is the Museum? / Gdzie jest muzeum?

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.2, 3.1, 3.2, 5.2, 5.3, 7, 8.1, 10, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń używa nazw miejsc użytku publicznego, takich jak przystanek autobusowy lub plac zabaw.

  2. Uczeń opisuje położenie wybranych miejsc w mieście.

  3. Uczeń opisuje, jak trafić do różnych miejsc i budynków.

  4. Uczeń potrafi zapytać o drogę do poszukiwanego miejsca w mieście.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość własnego otoczenia i orientację w przestrzeni.

  2. Uczeń kształtuje słownictwo umożliwiające porozumiewanie się w celu zlokalizowania miejsca/budynku.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie metodyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę, karty obrazkowe z ilustracjami przedstawiającymi takie miejsca jak kino, muzeum, park, plac zabaw, restauracja, kościół a także przybory plastyczne, np. kredki i nożyczki.

  1. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie powtarzają, raz cicho i raz głośno.

  2. Nauczyciel pokazuje uczniom karty i pyta, co się na nich znajduje:What is it?, a uczniowie odpowiadają np.: This is a cinema.

  3. Nauczyciel rozmieszcza karty w różnych miejscach w sali. Odtwarza dowolny utwór muzyczny, podczas którego uczniowie spacerują po klasie, wyobrażając sobie, że jest to miasto. Nauczyciel kilka razy zatrzymuje muzykę i mówi: Let’s go to the cinema / playground / museum / park / restaurant/church! Zadaniem uczniów jest podejść do karty obrazkowej ilustrującej nazwane przez nauczyciela miejsce.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy mapę z sekcji Przeczytaj. Wskazuje budynki i ulice na mapie, a chętni uczniowie odczytują ich nazwy. Może też poprosić uczniów, żeby zaznaczyli na tablicy trasę z miejsca X do miejsca Z, np. z muzeum do restauracji, w odpowiedzi na pytanie: How to get from X to Z? Uczniowie nie muszą na tym etapie podawać żadnych wskazówek, tylko narysować trasę.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę (Przeczytaj) i odtwarza nagrania. Podczas oglądania zadaniem uczniów jest zapamiętać jakie miejsca pojawiły się w czytance. Następnie, podają nazwy miejsc na forum klasy.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie wybrani rzutem piłeczki podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.

  4. Uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie pracują w parach. Korzystając z mapy z sekcji Przeczytaj, pytają się nawzajem o to, jak trafić w różne miejsca na mapie. Uczeń A określa swoje położenie na mapie, wskazując je koledze/koleżance i mówiąc: I’m here, a następnie zadaje pytanie: Where is the church? Zadaniem Ucznia B jest udzielić uczniowi A wskazówek, jak może on dotrzeć do wybranego miejsca: Go straight/Turn left/Turn right. Przed ćwiczeniem nauczyciel może wypisać na tablicy potrzebne wyrażenia, ilustrując je symbolami strzałek (prosto, w lewo, w prawo).

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja). Uczniowie wpisują wyrazy w luki na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnicy nanoszą je na tablicę.

  7. Nauczyciel odtwarza na tablicy animację. Dzieci stają obok ławek. Oglądają animację, maszerując w miejscu za każdym razem, gdy usłyszą wyrażenie straight on. Następnie, nauczyciel odtwarza animację raz jeszcze, tym razem zatrzymując ją w kluczowych momentach i prosząc uczniów o dokończenie zdań.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy mapę z Exercise 2 (Animacja) i odtwarza nagrania dwa razy, zatrzymując je, jeśli trzeba. Następnie zaprasza ochotnika do tablicy. Odtwarza pierwsze nagranie, a uczeń zaznacza trasę na ilustracji na tablicy. Pozostali uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi i wskazują prawidłową odpowiedź, głosując: jeśli to opis 1, podnoszą do góry jedną rękę, jeśli to opis 2 – dwie ręce, a jeśli opis 3 – wstają. Ochotnik przy tablicy zaznacza odpowiedź, odczytuje głośno zdanie, a pozostali powtarzają za nim chórem. W ten sam sposób wyłaniane są odpowiedzi do pozostałych punktów z zadania.

  9. Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Animacja). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

** Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wyświetla na tablicy mapę z Exercise 2 (Sprawdź się) i rzuca piłeczkę do jednej z osób, a następnie podaje nazwę miejsca uwzględnionego na mapie. Zadaniem ucznia, który złapał piłeczkę, jest opisanie, jak można dotrzeć do wskazanego miejsca. Następnie uczeń rzuca piłeczkę do kolejnej osoby i wymienia inne miejsce. Wskazana osoba udziela wskazówek, jak można tam dotrzeć.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, karty obrazkowe z ilustracjami przedstawiające takie miejsca jak kino, muzeum, park, plac zabaw, restauracja, kościół a także przybory plastyczne, np. kredki i nożyczki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wykonują w parach rysunek ilustrujący wyprawę po skarb z animacji. Rysują i wycinają wspomniane w animacji budynki i miejsca, opisują je i przyklejają do czystej kartki/mapy, a następnie zaznaczają trasę, którą szły Mia i jej koleżanka. Prezentują prace na forum klasy i opisują zilustrowane miejsca. Nauczyciel tworzy z rysunków wystawę.