Autorka e‑materiału: Barbara Bednarczyk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Exams / Egzaminy

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.1, II.2, II.4, II.5, III.1, III.2, III.4, V.2, V.6, VII.4, VII.5, VII.9, VIII.3, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące egzaminów oraz sposobów przygotowania się do nich.

  2. Uczeń opisuje, w jaki sposób można przygotowywać się do egzaminów ustnych.

  3. Uczeń podaje praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania się do egzaminów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat przygotowania się do egzaminów.

  2. Uczeń rozwija umięjetności pozwalające na skutecznie przygotowanie się do egzaminu ośmioklasisty.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się słów, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, “burza mózgów”, debata)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Do you often stress out before test or exams? (Przeczytaj) i pyta:

  • What is the girl in the picture doing?

  • Do you stress out before tests or exams?

  • What do you do to prepare for tests and exams?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują  Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie wyrazy z ćwiczenia w języku angielskim i prosi uczniów, aby na forum klasy podali ich tłumaczenia. Następnie zapisuje na tablicy tłumaczenia i prosi wybranych uczniów o podanie odpowiednika w języku angielskim. Na koniec, uczniowie w parach łączą frazy z ich definicjami.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają na urządzeniach mobilnych tekst How to Pass Your Exams with Flying Colours? i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie odpowiadają na forum klasy. Podają odpowiedzi pełnymi zdaniami i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i na urządzeniach mobilnych samodzielnie rozwiązują krzyżówkę w  Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie w parach pracują nad  Exercise 4. Następnie, w celu sprawdzenie poprawności odpowiedzi, ćwiczenie jest wykonywane przez ochotników na tablicy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Film). Chętna osoba odczytuje odpowiedzi.

  2. Uczniowie oglądają film na tablicy multimedialnej i samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Uczniowie oglądają film po raz drugi, robiąc notatki, tak aby uzasadnić na forum klasy odpowiedzi, które wybrali w zadaniu.

  3. Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 3 (Film). Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że chodzi o wyrażenia z filmu. Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo wskazać inne poprawne wyrażenia połączeń, np.: work out czy fall out.

  4. Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 4 (Film). Ochotnicy odczytują kolejne zdania i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach odpowiadając na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Nauczyciel prosi, by odpowiadając na pytania odnieśli się zarówno do sytuacji szkolnej jak i pozaszkolnej. Mogą też odpowiadać na nie używając wyobraźni lub przewidując jak mogliby odpowiedzieć na nie jako studenci. 

  • Do you like exams? Why/why not?

  • Have you ever taken an oral exam? If yes, where and how many times?

  • Which exam do you prefer? A written or oral one? Why?

  • How do you usually prepare for an exam?

Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last weekend, you read an interesting article about how to prepare well for an exam. Share your impressions on the school blog.  As your school takes part in a student exchange, write your entry in English. In your entry:

  • explain why preparation before an exam is important;

  • give at least 3 pieces of advice on how to prepare well for an exam;

  • wish good luck to all the students who are before exams.

Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie filmu uczniowie w parach przygotowują  plakat zawierający listę rad, jak dobrze przygotować się do egzaminu pisemnego.