Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Why Take an English Certificate Exam? / Zdawać certyfikowany egzamin z języka angielskiego czy nie?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.3, III.3, III.4, V.3, V.5, VII.5, VII.9, VII.12, VII.15, IX.1, X, XI, XIII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z najbardziej popularnymi egzaminami językowymi.
Uczeń umie wymienić najpopularniejsze egzaminy językowe oraz przeanalizować podobieństwa i różnice między nimi.
Uczeń potrafi napisać ulotkę zachęcającą do zdawania egzaminów językowych.
Uczeń potrafi napisać list do kolegi/koleżanki, stosując słownictwo z zakresu oceniania i testowania.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o popularnych egzaminach językowych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat popularnych egzaminów językowych i korzyści płynących z ich zdawania.
Uczeń kształtuje potrzebę używania języka w sposób zgodny z przyjętymi standardami poprawności.
Uczeń kształtuje potrzebę rozwijania się i zdobywania nowych umiejętności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/na forum klasy, Webquest)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Have you got any language certificates? Why did you decide to take them? / Are you planning to take any? Why / Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie wyrażeń i pyta: Which of these have you experienced first hand? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tytułu tekstu Which Test to Take?; odwołując się do tytułu, uczniowie podają przewidywania dotyczące informacji zawartych w tekście.
Uczniowie czytają tekst Which Test to Take? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: Does what you have just read confirm your expectations about the text?
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania w Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegów/koleżanek.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie, nie patrząc na tekst ćwiczenia, starają się odtworzyć kontekst, w którym pojawiły się wpisane elementy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Ponownie czytają tekst, zwracając szczególną uwagę na kontekst, w którym pojawiły się wpisane elementy. W końcowej fazie zadania uczniowie w parach piszą pytania do tekstu, w taki sposób, żeby odpowiedź na nie stanowiły wpisane elementy (np. What do you have to prove when you want to study abroad? — odp.: language proficiency).
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). W parach w improwizowanej rozmowie starają się użyć wszystkich wpisanych elementów z Exercise 2 i 3.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Gra edukacyjna). Najpierw wyszukują przydatne słownictwo zawarte we wcześniejszych sekcjach, a następnie starają się je wykorzystać, odpowiadając na pytania.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel zwraca uwagą na jedną z technik sprzyjających zapamiętywaniu słownictwa – kategoryzowanie.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się).
Uczniowie pracują w parach i tworzą ulotkę zgodnie z poleceniem z Exercise 7 (Sprawdź się): Write a leaflet encouraging students to take a language exam. Use 7–8 sentences.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i z pomocą słowników oraz metodą Webquest starają się sformułować definicje następujących wyrazów: fluency, accuracy, pronunciation, oraz podać przykłady czynności, które należą do kategorii: immerse yourself in language oraz learn exam strategies. Następnie porównują swoje prace na forum klasy, nabywając w ten sposób większej świadomości tego, na czym polega egzamin językowy i jak skutecznie się do niego przygotować.