Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Surprising Life at the Poles / Zaskakujące życie na biegunach

Grupa docelowa: klasa 6 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.4, V.1, V.3, V.4, VIII.1, VIII.2, X, XII, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] Kompetencje cyfrowe.

  5. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące Arktyki i Antarktyki.

  2. Uczeń potrafi wymienić zwierzęta zamieszkujące bieguny północny i południowy.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić zjawisko dnia polarnego i nocy polarnej.

  4. Uczeń potrafi wyjaśnić, w jaki sposób niedźwiedzie polarne i pingwiny przystosowały się do życia w warunkach polarnych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość znaczenia oceanicznej fauny i flory dla stabilizacji klimatu Ziemi.

  2. Uczeń rozwija wiedzę o przyrodzie.

Strategie uczenia się::

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie What can we find on the North and South Poles? (Przeczytaj) i pyta uczniów: What do you see in the picture? Where can you find ice deserts? Is there any life at the poles?

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Arctic and the Antarctic – Are They Without Life? i odpowiadają na forum klasy na pytanie: Which fact about the poles surprised you the most?,

  2. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych grupują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy/osoby wyznaczone przez nauczyciela nanoszą odpowiedzi na tablicę. Każdy, kto podchodzi do tablicy, powinien uzasadnić odpowiednim cytatem z tekstu, dlaczego zdecydował o takiej, a nie innej odpowiedzi.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst The Arctic and the Antarctic – Are They Without Life? i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie odczytują odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie samodzielnie układają puzzle w Exercise 4 (Przeczytaj), po czym w parach rozmawiają i odpowiadają na pytania z ćwiczenia.

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie łączą nazwy zwierząt z ilustracjami w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Chętni uczniowie odczytują na forum zdania z Exercise 2 (Prezentacja multimedialna) i na forum klasy decydują czy zgodnie z ich wiedzą zdania są prawdziwe czy fałszywe. Następnie nauczyciel wyświetla prezentację na tablicy. Uczniowie oglądają i potwierdzają lub korygują swoje wcześniejsze opinie na podstawie treści prezentacji. Najpierw robią to na urządzeniach mobilnych, a następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Aby uzasadnić swoje wybory, powinny powołać się na fragmenty transkryptu prezentacji.

  7. Kierując się informacjami z prezentacji, uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych łączą elementy w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują poszczególne odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  8. Nauczyciel wyświetla Exercise 4 (Prezentacja multimedialna) na tablicy. Najpierw prosi uczniów o uzupełnienie luk w ćwiczeniu na urządzeniach mobilnych, następnie prosi ochotników o odczytanie zdań z angielskimi tłumaczeniami wyrazów polskich. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą kolejne odpowiedzi.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają na pytania:

What is your favourite animal that lives in the Poles?

Which polar region would you like to visit in the future?

What can people usually do in winter?

Na koniec chętna osoba prezentuje odpowiedzi na forum klasy.

  1. Uczniowie, pracując samodzielnie lub w parach, w określonym czasie (np. 5 minut) wypisują, bez posiłkowania się e‑materiałem, jak najwięcej faktów na temat Arktyki i Antarktyki, jakie udało im się zapamiętać. Osoby z najdłuższą listą faktów prezentują swoje notatki na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1‑7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Write a blog post about your last winter holidays. In the post:

- write about a place you visited;

- tell your readers how long you were there;

- explain which place you liked the most and why.

Your answer should be 50–120 words long.

Na kolejnej lekcji nauczyciel zbiera prace i je sprawdza.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie w parach analizują prezentację i tworzą zagadki na temat trzech wybranych zwierząt omówionych w prezentacji. Formułują jednozdaniowe zagadki np.: They sometimes sing (whales) i je zapisują. Chociaż zagadki są jednozdaniowe, nie mogą być cytatami z prezentacji, ale ich parafrazą. Po zakończeniu pracy uczniowie zadają pozostałym zagadki na forum klasy.