Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Electric Cars / Samochody elektryczne
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.5, II.7, III.4, III.9, V.1, V.2, V.3, V.7, V.12, VII.4, VII.5, VII.13, VII.15, X
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu rodzajów samochodów elektrycznych, ich zalet i wad.
Uczeń umie wskazać plusy i minusy zakupu samochodów elektrycznych oraz wyrazić opinię na temat przyszłości takich aut.
Uczeń potrafi napisać list do przyjaciela/przyjaciółki opisujący wystawę samochodów elektrycznych w jego/jej mieście.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w ochronę środowiska.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat samochodów elektrycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Is Green The New Black Worth Buying? i odpowiadają na na forum klasy na pytanie nauczyciela: What features of an environmentally‑friendly car can you think of?
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu Is Green The New Black Worth Buying? i sprawdzają, które cechy samochodów elektrycznych wymienionych przez nich w pkcie 1 są wspomniane w tekście. Podają dodatkowo cechy, których nie wymienili, a które zostały opisane w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). W razie potrzeby ponownie słuchają nagrań. Odpowiedzi sprawdzane są w parach i na forum klasy. Dodatkowo uczniowie starają się rozwinąć każdy punkt o inne informacje, które zapamiętali z nagrania.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Mapa pojęć). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach lub w formie dyskusji klasowej wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Zwracają uwagę na użycie w wypowiedzi słownictwa, które pojawiło się w lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just attended an event in your town: an electric car exhibition. You want to share your thoughts about it with a friend from England. Write an e1.mail to your friend, in which:
explain with whom and why you went there;
describe what you saw in the exhibition and what impression it made on you;
describe what you found most interesting;
ask your friend if electric cars are popular where she/he lives.
Use between 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje przedstawione w mapie pojęć, uczniowie przygotowują wypowiedź na temat pojazdów zeroemisyjnych, w której odniosą się do wszystkich elementów mapy. Na następnej lekcji ochotnicy prezentują wypowiedzi na forum klasy. Wypowiedź powinna składać się z 150–200 wyrazów.