Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The World of Ads / Świat reklam
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.1, III.4, IV.6, V.5, VII.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z reklamą.
Uczeń potrafi opisać różne rodzaje reklam.
Uczeń używa skróconych form rzeczowników w różnych kontekstach.
Uczeń wyraża własną opinię na temat różnych rodzajów reklam.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat reklamy.
Uczeń kształtuje świadomość sposobów promowania produktów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie budowy słowotwórczej wyrazów)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What is the ad you heard recently that you liked/disliked? Why did you like/dislike it? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Następnie uczniowie odpowiadają na pytanie: Where and how do producers advertise products? What types of ads do you know?
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst You Need to Buy Me! i sprawdzają, czy zaproponowane przez nich w pkt 2 fazy wprowadzającej rodzaje reklam pokrywają się z tymi podanymi w tekście.
Uczniowie określają cel tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedź i uzasadnienie na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 i 5 (Przeczytaj) i odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Nadal pracując w parach, uczniowie rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):
What is your favourite advertisement at the moment? Why?
What famous slogans do you remember? Why are they so memorable?
What makes a good ad?
Nauczyciel prosi uczniów o znalezienie wszystkich wyrazów związanych z reklamą w tekście i wyjaśnia zasady słowotwórstwa oraz form skróconych rzeczowników zgodnie z wyjaśnieniem gramatycznym w e‑materiale. Następnie uczniowie wykonują Exercise 7, 8 i 9 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym nanoszą je na tablicę i wspólnie omawiają.
W ramach rozgrzewki przed pracą z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film ponownie i wykonują Exercise 3 i 4 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i dyskutują w odpowiedzi na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What’s the most powerful kind of advertising? Why?
Do you buy products just because you’ve seen an ad? Why/Why not?
Na koniec relacjonują na forum klasy opinie kolegów i koleżanek. Nauczyciel liczy, jaki rodzaj reklamy jest najczęściej wskazywany przez uczniów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently seen an interesting ad. You want to tell your English‑speaking friend about it. In your email:
describe the ad and explain why you liked it;
justify why you like or dislike certain kinds of advertising;
ask your friend what he/she thinks about advertising in his/her country.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie oglądają film i tworzą zestaw 6 pytań do jego treści. Na kolejnej lekcji pracują w parach – zadają sobie nawzajem pytania i udzielają odpowiedzi.