Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Tornadoes, Typhoons, Hurricanes and Cyclones / Tornada, tajfuny, huragany i cyklony
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.13, I.14, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, V.1, V.2, V.6, V.9, VII.5, VIII.2
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące burz i huraganów tropikalnych.
Uczeń definiuje zjawiska huraganu i tornada.
Uczeń opisuje swoje doświadczenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Uczeń wyraża opinię na temat ekstremalnych zjawisk atmosferycznych i związku pogody ze zmianami klimatu.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Uczeń rozwija świadomość związku ekstremalnych zjawisk pogodowych ze zmianami klimatycznymi.
Uczeń kształtuje postawę wrażliwości na kwestie środowiska i zmian klimatu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What comes to your mind when you hear the phrase “extreme weather conditions”? What are the most extreme weather conditions you’ve ever experienced? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy (A, B, C i D). Następnie każdej z nich przydziela jeden akapit tekstu Survivors’ Accounts. Uczniowie w każdej grupie czytają przydzielone im fragmenty, a następnie wymyślają do nich kilka pytań, które zapisują. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Drużyna A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie C, grupa C – grupie D, a ta z kolei grupie A. Zespoły czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania. Następnie powtarzają te czynności, tak aby każda z grup przeczytała cały tekst i odpowiedziała na pytania przygotowane przez pozostałe grupy.
Uczniowie czytają całość tekstu Survivors’ Accounts i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają, powołując się na fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
Which story made the biggest impression on you? Why?
What are the most extreme weather conditions you’ve ever experienced? How did you feel?
Would you decide to go on holiday to a region of the world which could possibly be affected by some extreme weather phenomena? Why? Why not?
Po zakończeniu dyskusji reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem na forum klasy, po czym – również na forum klasy – wykonują klasy Exercise 2 (Katalog interaktywny). Uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie ponownie oglądają katalog i wykonują Exercise 3 i 4 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny) i podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Katalog interaktywny):
What conditions are necessary for hurricanes to form?
What information do you get when you know what category a hurricane was given?
Uczniowie w ramach ćwiczenia stosowania idiomów odpowiadają w parach na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
How would you feel if somebody stole your thunder?
Describe a situation when someone rained on your parade.
When were you on cloud nine last time and what caused that?
What do you need to feel as right as rain?
Is there a person you will always stand by, come rain or shine? Who is it?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about different types of tropical storms. Write an email to a friend and share your findings about tropical storms with him/her. In your email:
list at least 2 names of tropical storms and explain why they have different names;
share one interesting fact about tropical storms you remember from the documentary;
write what impression one of the hurricane survivor’s accounts made on you;
describe the most extreme weather conditions you’ve ever experienced.
Your email should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą mapę pojęć, w której głównymi pięcioma węzłami są nazwy pięciu kategorii huraganów. Uzupełniają mapę wyrazami i wyrażeniami potrzebnymi do scharakteryzowania poszczególnych kategorii huraganu, a następnie pracując w parach opisują kolejne kategorie, starając się podać jak najwięcej informacji.