Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Elżbieta Kawecka |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Jak obliczyć energię potencjalną sprężystości? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | formative feedback - kształtująca (ucząca) informacja zwrotna lub ocenianie kształtujące |
Metody nauczania | praca z wykorzystaniem multimediów, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | film samouczek, zabawki z napędem sprężynowym, guma modelarska |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: Energia potencjalna sprężystości, Praca mechaniczna i jej jednostka |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawienie (pogadanka wstępna): nauczyciel pokazuje zabawki (lub zdjęcia), wykorzystujące energię potencjalną sprężystości. Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów w kontekście realizowanego tematu oraz nawiązanie do tej wiedzy. Pytania skierowane do uczniów:
| |
Faza realizacyjna: | |
- Praca indywidualna - uczniowie oglądają film samouczek. Po obejrzeniu filmu nauczyciel sprawdza, czy uczniowie zrozumieli przebieg doświadczenia. Na tablicy są zapisywane i omawiane kolejne etapy doświadczenia. - Nauczyciel dzieli klasę na grupy 2 osobowe (np. metodą losowania). Uczniowie w parach analizują ćwiczenia 1‑3 z części „Sprawdź się” e‑materiału. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela wskazówek i wyjaśnia wątpliwości. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel sugeruje uczniom, że w domu mogliby samodzielnie wykonać eksperyment opisany w ćwiczeniu 8. Nauczyciel omawia doświadczenie i jego spodziewany wynik oraz wyjaśnia wątpliwości i odpowiada na pytania uczniów. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji. Dla chętnych uczniów - wykonanie doświadczenia opisanego w ćwiczeniu 8 z zestawu ćwiczeń. Dla tych, którzy nie będą mieli ochoty wykonywać tego doświadczenia - ćwiczenia: 4 i do wyboru jedno z zadań 5‑7. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Film samouczek „Jak obliczyć energię potencjalną sprężystości?” można wykorzystać podczas lekcji według scenariusza. Może być też wykorzystany przez uczniów do powtórzenia i utrwalenia wiadomości. |