Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Black Holes – What Are They? / Czarne dziury – czym są?
Grupa docelowa: klasa: 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.2, III.1, III.4, V.8, VII.4, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu czarnych dziur.
Uczeń umie opisać proces powstawania czarnych dziur.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail do kolegi/koleżanki na temat czarnych dziur, w którym wyraża opinię odnośnie do wykorzystania wiedzy zdobywanej przez naukowców podczas badań wszechświata.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące czarnych dziur.
Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu czarnych dziur.
Uczeń rozwija postawę zainteresowania zjawiskami fizyki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające czarną dziurę i pyta uczniów, co wiedzą na temat takich obiektów. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w pięcioosobowych grupach. Każda osoba w obrębie grupy zapoznaje się z jedną z pięciu części tekstu How Do We Know that Something Exists If We Can’t See It? Następnie, w tych samych grupach, uczniowie relacjonują sobie wzajemnie treść fragmentu, który przeczytali. Na zakończenie na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Uczniowie odpowiadają i uzupełniają wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, uzasadniając je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do realizacji zadania wyszukują w tekście przydatne wyrażenia. Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna).
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie mogą przećwiczyć w parach kluczowe wyrażenia z zadania. Uczeń A wybiera jedno wyrażenie dla ucznia B, a zadaniem ucznia B jest wyjaśnić po angielsku znaczenie tego wyrażenia (lub uczeń A podaje definicję wybranego wyrażenia, a zadaniem ucznia B jest powiedzieć, o jakie wydarzenie chodzi). Uczniowie zamieniają się rolami.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo uczniowie skupiają uwagę na tekście zadania przez np. 1 minutę, po czym układają zdania oddające treść tekstu, używając kluczowych wyrażeń z zadania.
Uczniowie łączą części zdań w całość w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Ze względu na fakt, iż słownictwo wykracza poza poziom klasy kluczowe jest, aby nauczyciel moderował pracę uczniów na lekcji. Materiał ten może być realizowany w klasach dwujęzycznych lub o profilu matematyczno‑fizycznym.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o ustną odpowiedź na pytania: What are black holes? How do they form?
Nauczyciel prosi uczniów o podanie 10–12 wyrażeń dotyczących tematu lekcji, które ich zdaniem, należy zapamiętać.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują dla kolegi/koleżanki z klasy zadania: do poziomu łatwego gry edukacyjnej dodają trzy punkty na słownictwo (zachowując format gry, czyli wybór jednokrotny); do poziomu średniego gry układają dwa dodatkowe punkty (pytania otwarte) sprawdzające wiedzę o czarnych dziurach; do poziomu trudnego uczniowie układają dodatkowo dwa punkty. Na kolejnej lekcji wymieniają się z kolegą/koleżanką zadaniami i je rozwiązują.