Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Human Body / Ludzkie ciało

Grupa docelowa: klasa 6 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.3, II.5, III.4, V.1, V.2, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z budową ludzkiego ciała.

  2. Uczeń umie wymienić funkcje różnych części ciała.

  3. Uczeń potrafi napisać krótki wpis na bloga na temat ludzkiego ciała.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija ciekawość poznawczą, szczególnie w zakresie wiedzy na temat ludzkiego ciała i jego tajemnic.

  2. Uczeń rozwija świadomość własnego ciała.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie, pracując samodzielnie, zapisują tyle nazw części ciała, ile zdążą w czasie 3 minut. Porównują listy w parach, a następnie podają nazwy części ciała na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie dzielą słówka oznaczające części ciała na trzy kategorie Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst 10 facts about human body i decydują, czy zdania w Exercise 2 (Przeczytaj) są prawdziwe, czy fałszywe. Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Uczniowie z każdej z grup podchodzą na zmianę do tablicy i próbują poprawnie odkryć karty memo  Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel zlicza punkty, które zdobyła każda grupa.

  3. Uczniowie, pracując w parach, wykonują kolejne ćwiczenie Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie ćwiczą w parach prawidłowe zapisywanie i literowanie trudniejszych wyrazów z tekstu. Jeden uczeń literuje dane słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne jego zapisanie. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.

  5. Uczniowie samodzielnie łączą obrazki przedstawiające części ciała z podpisami w Exercise 1 (Plik audio), a następnie słuchają programu radiowego (Plik audio) i grupują elementy z ćwiczenia 2 Exercise 2 zgodnie z podanymi kategoriami.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Odczytują uzasadnienie na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie na urządzeniach mobilnych samodzielnie przeciągają wyrazy w luki w  Exercise 4 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych. Gromadzą pomysły na temat: What will humans look like in the future? How will our body change? Nauczyciel pomaga uczniom, podając potrzebne słownictwo. Po zakończeniu rozmów prezentują wizje na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re taking part in an English online competition. You need to write a short blog entry about the human body. In your post:

  • describe why our body is amazing;

  • write what surprises you about the human body;

  • ask readers about what surprises them.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W fazie podsumowującej lekcji uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i gromadzą dodatkowe pomysły na temat: What will humans look like in the future? How will our body change? Nauczyciel pomaga uczniom, podając potrzebne słownictwo. Następnie uczniowie wykonują plakaty przedstawiające swoją wizję człowieka przyszłości.  Jeden uczeń z każdej grupy, używając jak najwięcej nowych słów z lekcji, prezentuje plakat na forum klasy.