Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Continental of Full English Breakfast? / Śniadanie angielskie czy kontynentalne?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.6, II.5, III.2, III.4, IV.2, IV.6, V.2, V.6, VIII.2, IX.1, IX.2
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo służące do opisu angielskiego śniadania.
Uczeń wyjaśnia różnicę pomiędzy śniadaniem kontynentalnym i śniadaniem angielskim.
Uczeń opisuje historię angielskiego śniadania.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat tradycyjnych śniadań.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii i specyfiki kulturowej Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija świadomość różnic międzykulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca
metoda aktywizująca
metoda eksponująca
metoda programowa
metoda praktyczna
praca z tekstem
dyskusja w parach
dyskusja klasowa
odgrywanie ról
praca z katalogiem interaktywnym
ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie angielskiego śniadania (Przeczytaj): This is the so‑called English Breakfast? What does it consist of? What do you usually have for breakfast? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Full English Breakfast or the Continental Breakfast? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasowym, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasowym, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel dobiera uczniów w pary. Prosi ich, aby przetłumaczyli cały tekst z ćwiczenia na język angielski. Na koniec uczniowie prezentują tłumaczenia na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach i uzupełniają zdania z Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby relacjonują odpowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i odgrywają scenkę rozmowy według polecenia z Exercise 6 (Przeczytaj): Your dad has heard about the full English breakfast and has asked you to explain what the Brits eat for breakfast. Jedna osoba wciela się w rolę dziecka, a druga – rodzica, po czym zamieniają się rolami.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem (słuchają nagrań na forum klasy oraz indywidualnie czytają fragment tekstu) i odpowiadają na forum klasy na pytania z Exercise 2 (Katalog interaktywny). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie analizują katalog i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania do ilustracji nr 5 i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i ustnie wykonują polecenie z Exercise 7 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Sprawdź się). Przedstawiciele grup relacjonują odpowiedzi na forum klasy.
Dodatkowo nauczyciel może zaprosić uczniów do dyskusji klasowej na temat polskiego śniadania: There is no such thing as a traditional Polish breakfast, so let’s create it. What should it consist of?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently learnt interesting facts about Full English Breakfast. You want to share them with your fellow students. Write an article to a school newspaper in which you describe this tradition and present your own opinion about it. Your letter should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują sześć pytań do informacji zawartych w katalogu. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu poprawności pytań, uczniowie w parach zadają sobie pytania i odpowiadają na nie.